Literatura i spotkania
Czwartek
18:00 – Kuźniewicz i Pudełko – niezwykła historia kamieniarzy z Roztocza. Miejsce: stodoła
Grzegorz Kuźniewicz to rzeźbiarz artysta pochodzący ze Starego Brusna. Michał Pudełko urodził się w Chlewiskach pod Narolem, był podobnie jak Kuźniewicz artystą działającym we Lwowie przed II wojną. Kuźniewicz był z pochodzenia Ukraińcem, ale jest autorem między innymi pomnika Bartosza Głowackiego we Lwowie, a także Pomnika Wolności w Horyńcu-Zdroju postawionego z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Natomiast Michał Pudełko wyrzeźbił lwy z Cmentarza Orląt Lwowskich. Patrząc przez pryzmat tego co teraz działo się w Ukrainie, ci dwaj rzeźbiarze stają się symboliczni. Historię opowie Grzegorz Ciećka, który bada dzieje tych dwóch rzeźbiarzy i szuka ich śladów.
Po spotkaniu, o 19:00 będzie można udać się do cerkwi, gdzie Grzegorz Ciećka oprowadzi po tej świątyni i zainauguruje otwarcie kilku wystaw, które skoncentrowane są w tamtym miejscu. Szczegóły TUTAJ
00:30 – Film i spotkanie z Cezarym Ciszewskim. Miejsce: mała scena
Piątek
11:00-16:00 – Żywe książki. Miejsce: amfiteatr
Koncepcja wydarzenia: Żywa Czytelnia (Human Library – HL) to wydarzenie publiczne, które umożliwia publiczności (zwiedzającym) indywidualne lub w małych grupach spotkanie z osobą przedstawiającą inspirującą historię (książkę). Podczas rozmowy zwiedzający może zadać dowolne pytanie osobie reprezentującej książkę. Książka dzieli się swoją historią.
Na Folkowisku, klasyczna forma „Żywej Czytelnia” zostanie odrobinkę przekształcona. Czytelnicy, czyli nasi festiwalowicze będą mieli okazję porozmawiać z każdą z „książek” na zasadzie „face to face”, to znaczy przez jakiś czas nasze „książki” będą wyczekiwały przy swoich stanowiskach na Was i Wasze pytania. Śmiało będziecie mogli zadać pytania, porozmawiać, podzielić się spostrzeżeniami.
Następnie koordynatorka projektu, czyli nasza Daria zaprosi „książkę” na scenę, aby porozmawiać i dopytać o sprawy, które być może „czytelnikom” nie przyszły do głowy, a mogą okazać się ciekawostką.
12.00 – Rzeczy Drugie – spotkanie z Ewą Kozdraj. Miejsce: stodoła
15:15 – Justyna i Robert Korzeniowscy – rozmowa o korzeniach i o sobie. Miejsce: stodoła
16:00 – Wykład i dyskusja „W zgodzie z sobą i innymi” – o dojrzałości empatycznej. Miejsce: amfiteatr
16:00 – Spotkanie autorskie z Robertem Gmiterkiem. Miejsce: mała scena
Robert Gmiterek, poeta, pisarz, listonosz, przewodnik metaforyczny, redaktor naczelny kwartalnika „Przestrzeń Pogranicza”. Autor „Snu na Kniaziach” (debiut, 2019 rok), „Oikoumene” (2020 rok) i „Na Roztoczu. Przewodnik metaforyczny” (2021 rok), oraz wystaw fotograficznych: „Ikony Roztocza”, „Oikoumene” w Centrum Koncertowo-Wystawienniczym w Narolu, „Obraz i słowo” (wraz z Tomaszem Stelmaskim) w Gorajcu i „Nic tu nie ma” na Muranowie. Jego twórczość organicznie związana jest z pograniczem polsko-ukraińskim, a szczególnie z Roztoczem. Można go spotkać na szlakach turystycznych i poza szlakami, a także w bibliotekach, na cmentarzach i w opuszczonych cerkwiach. Na spotkaniu opowie o drodze, pisaniu i czytaniu i swojej ostatniej książce: „Na Roztoczu. Przewodnik metaforyczny” i odpowie na zasadnicze pytanie, na które do dziś nie znalazł odpowiedzi: po co komu taki przewodnik i czy w ogóle przewodnik metaforyczny ma rację bytu, skoro do tej pory obywaliśmy się bez metaforycznych przewodników. Spotkanie poprowadzi Monika Belka, która zna Roztocze i roztoczańskich przewodników od podszewki.
16:00 – Odpowiedzialne festiwale – opowieść o wielkim sprzątaniu świata. Miejsce: stodoła
16:00 – Spotkanie z Markiem Jakubowskim, psychologiem. Miejsce: amfiteatr
17.30 – Muzyka Zakorzenia – spotkanie z Piotrem Baczewskim. Miejsce: amfiteatr
O tym jak muzyka z kebab-baru zaprowadziła mnie do zapomnianego świata muzyki tradycyjnej na podradomskich wsiach. Spotkanie z Piotrem Baczewskim z fundacji Muzyka Zakorzeniona, dokumentującej i popularyzującej muzykę tradycyjną polskiej wsi.
Sobota
11:00 – Koncert akustyczny Rockoko i rozmowa o stanie ukraińskiej kultury z Bohdanem Tykholozem. Spotkanie odbędzie się w cerkwi
11:00-16:00 – Żywe książki. Miejsce: amfiteatr
12.00 – Irak na Wakacje – spotkanie z Michaliną Kupper. Miejsce: stodoła
Północny Irak, do którego powracam od lat, nieustannie odkrywa niezliczone tajemnice oraz piękne przyrodniczo miejsca. Przede wszystkim pozwala spotykać niesamowitych ludzi, mniejszości etniczne i religijne. Podczas podróży po Iraku w górskiej miejscowości Akre poznamy wspólnotę kurdyjskich sufich, którzy poprzez modlitwę, energiczną muzykę i ekstatyczne ruchy, wprowadzają się w trans. Niezwykle otwarta i przyjazna społeczność, ceremoniał wspólnego jedzenia oraz tańczący sufi, zarzucający swoimi długimi włosami, sprawiają, że ten mistyczny nurt wydaje się bardzo interesujący. W tej samej miejscowości wespniemy się na górę ponad miastem, odkrywając starożytne miasto z wykutymi w skale świątyniami: chrześcijańską i zoroastriańską, która miała być miejscem przygód legendarnych Mem i Dim, czyli bliskowschodnich Romeo i Julii.
Przy okazji odwiedzimy przyjaciół Jazydzkich, tajemniczą mniejszość, która przeżyła ludobójstwo w 2014 roku, będziemy podziwiać pozostałości asyryjskiej infrastruktury oraz płaskorzeźb na skałach sprzed 2500 lat. Trafimy na granatobranie przy granicy iracko-irańskiej. Wybierzemy się do zapierającego dech w piersi kanionu Rawanduz, którym przemierzała Armia Andersa, odpoczniemy przy licznych wodospadach i przekonamy się jak to możliwe, że porozumiewałam się z Kurdami w języku polskim oraz dlaczego ta część Iraku jest taka przyjazna i bezpieczna. fot. Jakub Rybicki
15:00 – Rozmowa z Grażyną Bochenek – prowadzi Aga Łakoma. Miejsce: mała scena
Grażyna Bochenek, obecnie rzecznik Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, napisała książkę „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie”. To opis dziejów przedwojennego Rzeszowa oraz zagadek życiorysu jednego z najsławniejszych magów światowego kina, który urodził się właśnie w Rzeszowie.
16:00 – Andrzej Stasiuk i Monika Sznajderman – spotkanie autorskie. Miejsce: mała scena
Monika Sznajderman – polska antropolożka kultury, wydawczyni, pisarka. Zajmuje się antropologią współczesności i formami współczesnej wyobraźni religijnej. Prowadzi Wydawnictwo Czarne. Finalistka Nagrody Literackiej „Nike”, w 2017 roku za książkę „Fałszerze pieprzu” oraz w 2020 za „Pusty las”.
Andrzej Stasiuk – polski prozaik, poeta, eseista, publicysta i wydawca. Laureat wielu nagród m.in. Nagrody Literackiej „Nike” (2005), Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica (2008) i Nagrody Literackiej Gdynia (2010). Jego książki zostały przetłumaczone na języki obce, w tym m.in. ukraiński, białoruski, czeski, rumuński, angielski, fiński, francuski, niderlandzki, koreański, niemiecki, norweski, węgierski, włoski.