Literatura i spotkania

Czwartek

18:00Kuźniewicz i Pudełko – niezwykła historia kamieniarzy z Roztocza. Miejsce: stodoła

Grzegorz Kuźniewicz to rzeźbiarz artysta pochodzący ze Starego Brusna. Michał Pudełko urodził się w Chlewiskach pod Narolem, był podobnie jak Kuźniewicz artystą działającym we Lwowie przed II wojną. Kuźniewicz był z pochodzenia Ukraińcem, ale jest autorem między innymi pomnika Bartosza Głowackiego we Lwowie, a także Pomnika Wolności w Horyńcu-Zdroju postawionego z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Natomiast Michał Pudełko wyrzeźbił lwy z Cmentarza Orląt Lwowskich. Patrząc przez pryzmat tego co teraz działo się w Ukrainie, ci dwaj rzeźbiarze stają się symboliczni. Historię opowie Grzegorz Ciećka, który bada dzieje tych dwóch rzeźbiarzy i szuka ich śladów.

Po spotkaniu, o 19:00 będzie można udać się do cerkwi, gdzie Grzegorz Ciećka oprowadzi po tej świątyni i zainauguruje otwarcie kilku wystaw, które skoncentrowane są w tamtym miejscu. Szczegóły TUTAJ

00:30Film i spotkanie z Cezarym Ciszewskim. Miejsce: mała scena

Piątek

11:00-16:00 Żywe książki. Miejsce: amfiteatr

Koncepcja wydarzenia: Żywa Czytelnia (Human Library – HL) to wydarzenie publiczne, które umożliwia publiczności (zwiedzającym) indywidualne lub w małych grupach spotkanie z osobą przedstawiającą inspirującą historię (książkę). Podczas rozmowy zwiedzający może zadać dowolne pytanie osobie reprezentującej książkę. Książka dzieli się swoją historią.
Na Folkowisku, klasyczna forma „Żywej Czytelnia” zostanie odrobinkę przekształcona. Czytelnicy, czyli nasi festiwalowicze będą mieli okazję porozmawiać z każdą z „książek” na zasadzie „face to face”, to znaczy przez jakiś czas nasze „książki” będą wyczekiwały przy swoich stanowiskach na Was i Wasze pytania. Śmiało będziecie mogli zadać pytania, porozmawiać, podzielić się spostrzeżeniami.
Następnie koordynatorka projektu, czyli nasza Daria zaprosi „książkę” na scenę, aby porozmawiać i dopytać o sprawy, które być może „czytelnikom” nie przyszły do głowy, a mogą okazać się ciekawostką.

12.00Rzeczy Drugie – spotkanie z Ewą Kozdraj. Miejsce: stodoła

W 2018 roku w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie utworzyłyśmy Klub Spotkań Kobiet, czyli pracownię artystyczno-rzemieślniczą. Zapraszałyśmy artystki z całej Polski, które uczyły uchodźczynie różnego rzemiosła. M.in. zgłosiły się do nas osoby z Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie, które przeprowadziły serię warsztatów, a student tej uczelni wykonał projekt pracowni. Założyłyśmy działalność gospodarczą i wykreowałyśmy markę CRAFT FOR DIGNITY – rzemiosło tworzone przez uchodźczynie i migrantki, która potem przekształciła się w markę Rzeczy Drugie – Second Things. Powstał internetowy Sklep Społeczny https://sklep.dlaziemi.org Podczas Festiwalu możemy opowiedzieć w jaki sposób aktywizujemy uchodźczynie, jak je włączamy w życie społeczności lokalnych. Opowiemy o naszej pracy z uchodźczyniami i uchodźcami, która trwa niezmiennie od 2009 roku.

15:15 Justyna i Robert Korzeniowscy – rozmowa o korzeniach i o sobie. Miejsce: stodoła

16:00Wykład i dyskusja „W zgodzie z sobą i innymi” – o dojrzałości empatycznej.  Miejsce: amfiteatr

Spotkanie poprowadzi Jacek Jakubowski współwłaściciel i Superwizor Grupy TROP.
Jest uznanym ekspertem w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. Założył ogólnopolską społeczną koalicję na rzecz współpracy opartej na empatii. Jest autorem koncepcji pierwszej w Polsce Szkoły Trenerów (założonej przed trzydziestu laty), która wyewoluowała w największą Szkołę Trenerów Biznesu prowadzoną w ramach Grupy TROP. Psycholog, przewodniczący Rady Trenerów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, członek założyciel Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, superwizor treningu psychologicznego rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, superwizor warsztatów szkoleniowych rekomendowany przez Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych, superwizor Izby Coachingu, członek polskiego klubu amerykańskiej organizacji Innowatorzy dla Dobra Ogółu ASHOKA. Doświadczony mentor i coach pracujący z najwyższą kadrą menedżerską.

16:00Spotkanie autorskie z Robertem Gmiterkiem. Miejsce: mała scena

Robert Gmiterek, poeta, pisarz, listonosz, przewodnik metaforyczny, redaktor naczelny kwartalnika „Przestrzeń Pogranicza”. Autor „Snu na Kniaziach” (debiut, 2019 rok), „Oikoumene” (2020 rok) i „Na Roztoczu. Przewodnik metaforyczny” (2021 rok), oraz wystaw fotograficznych: „Ikony Roztocza”, „Oikoumene” w Centrum Koncertowo-Wystawienniczym w Narolu, „Obraz i słowo” (wraz z Tomaszem Stelmaskim) w Gorajcu i „Nic tu nie ma” na Muranowie. Jego twórczość organicznie związana jest z pograniczem polsko-ukraińskim, a szczególnie z Roztoczem. Można go spotkać na szlakach turystycznych i poza szlakami, a także w bibliotekach, na cmentarzach i w opuszczonych cerkwiach. Na spotkaniu opowie o drodze, pisaniu i czytaniu i swojej ostatniej książce: „Na Roztoczu. Przewodnik metaforyczny” i odpowie na zasadnicze pytanie, na które do dziś nie znalazł odpowiedzi: po co komu taki przewodnik i czy w ogóle przewodnik metaforyczny ma rację bytu, skoro do tej pory obywaliśmy się bez metaforycznych przewodników. Spotkanie poprowadzi Monika Belka, która zna Roztocze i roztoczańskich przewodników od podszewki.

16:00Odpowiedzialne festiwale – opowieść o wielkim sprzątaniu świata. Miejsce: stodoła

Na temat odpowiedzialnych festiwali i ekologii porozmawiamy z przedstawicielami Koalicji Odpowiedzialne Festiwale: Maciejem Lubasiem (Dźwięki z korzenia), Amelią Ostrowską (Sielava) oraz Marcinem Piotrowskim (Folkowisko Festiwal).

16:00Spotkanie z Markiem Jakubowskim, psychologiem. Miejsce: amfiteatr

17.30 Muzyka Zakorzenia – spotkanie z Piotrem Baczewskim. Miejsce: amfiteatr

O tym jak muzyka z kebab-baru zaprowadziła mnie do zapomnianego świata muzyki tradycyjnej na podradomskich wsiach. Spotkanie z Piotrem Baczewskim z fundacji Muzyka Zakorzeniona, dokumentującej i popularyzującej muzykę tradycyjną polskiej wsi.

Sobota

11:00 Koncert akustyczny Rockoko i rozmowa o stanie ukraińskiej kultury z Bohdanem Tykholozem. Spotkanie odbędzie się w cerkwi

11:00-16:00Żywe książki. Miejsce: amfiteatr

12.00Irak na Wakacje – spotkanie z Michaliną Kupper. Miejsce: stodoła

Północny Irak, do którego powracam od lat, nieustannie odkrywa niezliczone tajemnice oraz piękne przyrodniczo miejsca. Przede wszystkim pozwala spotykać niesamowitych ludzi, mniejszości etniczne i religijne. Podczas podróży po Iraku w górskiej miejscowości Akre poznamy wspólnotę kurdyjskich sufich, którzy poprzez modlitwę, energiczną muzykę i ekstatyczne ruchy, wprowadzają się w trans. Niezwykle otwarta i przyjazna społeczność, ceremoniał wspólnego jedzenia oraz tańczący sufi, zarzucający swoimi długimi włosami, sprawiają, że ten mistyczny nurt wydaje się bardzo interesujący. W tej samej miejscowości wespniemy się na górę ponad miastem, odkrywając starożytne miasto z wykutymi w skale świątyniami: chrześcijańską i zoroastriańską, która miała być miejscem przygód legendarnych Mem i Dim, czyli bliskowschodnich Romeo i Julii.

Przy okazji odwiedzimy przyjaciół Jazydzkich, tajemniczą mniejszość, która przeżyła ludobójstwo w 2014 roku, będziemy podziwiać pozostałości asyryjskiej infrastruktury oraz płaskorzeźb na skałach sprzed 2500 lat. Trafimy na granatobranie przy granicy iracko-irańskiej. Wybierzemy się do zapierającego dech w piersi kanionu Rawanduz, którym przemierzała Armia Andersa, odpoczniemy przy licznych wodospadach i przekonamy się jak to możliwe, że porozumiewałam się z Kurdami w języku polskim oraz dlaczego ta część Iraku jest taka przyjazna i bezpieczna. fot. Jakub Rybicki

15:00Rozmowa z Grażyną Bochenek – prowadzi Aga Łakoma. Miejsce: mała scena

Grażyna Bochenek, obecnie rzecznik Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, napisała książkę „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie”. To opis dziejów przedwojennego Rzeszowa oraz zagadek życiorysu jednego z najsławniejszych magów światowego kina, który urodził się właśnie w Rzeszowie. 

Grażyna Bochenek w 2002 r. skończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam też obroniła u prof. Tadeusza Lubelskiego w 2008 r. pracę doktorską „Wizerunki kobiet w kinie PRL-u”. Od 2004 do 2021 r. była dziennikarką Radia Rzeszów. Jej najważniejsze prace to m.in. „Podkarpacki Poczet Aktorów”, „Szlakiem Tadeusza Kantora”, „Nasi Ukraińcy”. 
Jakie tematy poruszymy podczas spotkania z autorką? Wspólnie prześledzimy twórczość słynnego reżysera oraz poznamy rzeszowskie wątki jego biografii. Spróbujemy dowiedzieć się dlaczego Fred Zinnemann nigdy nie wspominał o Rzeszowie? Porozmawiamy o tworzeniu książki oraz podróży Grażyny Bochenek w poszukiwaniu informacji.

16:00Andrzej Stasiuk i Monika Sznajderman – spotkanie autorskie. Miejsce: mała scena

Monika Sznajderman – polska antropolożka kultury, wydawczyni, pisarka. Zajmuje się antropologią współczesności i formami współczesnej wyobraźni religijnej. Prowadzi Wydawnictwo Czarne. Finalistka Nagrody Literackiej „Nike”, w 2017 roku za książkę „Fałszerze pieprzu” oraz w 2020 za „Pusty las”.
Andrzej Stasiuk – polski prozaik, poeta, eseista, publicysta i wydawca. Laureat wielu nagród m.in. Nagrody Literackiej „Nike” (2005), Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica (2008) i Nagrody Literackiej Gdynia (2010). Jego książki zostały przetłumaczone na języki obce, w tym m.in. ukraiński, białoruski, czeski, rumuński, angielski, fiński, francuski, niderlandzki, koreański, niemiecki, norweski, węgierski, włoski.