Rajdy, wycieczki i zwiedzanie

🚣‍♀️🚣 🚶‍♀️🚶 🚴‍♀️🚴 🧑‍🎨

Czwartek

19:00-20:00 – 🧑‍🎨 Zwiedzanie cerkwi i otwarcie wystawy w dzwonnicy.

Czwartkowe zwiedzanie cerkwi w Gorajcu z motywem świętych obrazków, ikon i malowideł. Odbędzie się wtedy też oficjalne otwarcie wystawy „Drzeworyt z Roztocza” w dzwonnicy, którą będzie można oglądać podczas festiwalu. Twórcą drzeworytów i autorem wystawy jest prowadzący – Grzegorz Ciećka

Piątek

10:00-15:30 🚴‍♀️ Metaforyczny rajd rowerowy.

Gatunek rajdu występujący tylko na Roztoczu i jego najbliższym sąsiedztwie. Trasa rajdu: Gorajec – Syhła – Łówcza – Garby-Nowe Brusno- Rudka – Gorajec. Długość ok. 30 km. Będziemy podróżować drogami leśnymi, szutrowymii, asfaltowymi i polnymi oraz słynną niczym amerykańska route 66, drogą powiatową nie remontowaną na długości ośmiu kilometrów Łówcza – Brusno. W trakcie rajdu czeka nas dużo literatury, trochę historii, kamieniarka bruśnieńska, drewniana architektura cerkiewna, Garby na Łówczy, roztoczańskie cmentarze, krzyże pańszczyźniane, Rączy Lis, Wielka Pustka, brody i mosty, metafory i iluminacje i roztoczański stan ducha (możliwość wypożyczenia roweru w Biurze Festiwalowym nieodpłatnie).

Prowadzi: Robert Gmiterek

9:00-11:00, 12:00-14:00, 15:00-17:00 🚶‍♂️ Spacer po zakamarkach historii Gorajca.

Przez cały dzień do dyspozycji festiwalowiczów będzie przewodnik, który będzie przeprowadzał piesze wycieczki indywidualne po Gorajcu. Wyprawa będzie się odbywać w małych grupach, od 1 do maksymalnie 4 osób, trzy razy w ciągu dnia. Przewodnik dostosuje w zależności od zainteresowań uczestników trasę i tematykę wycieczki. Historia Gorajca jest bardzo zróżnicowana, stąd dla każdego uda się dopasować coś ciekawego.

Prowadzi: Grzegorz Ciećka

10:30 – 15:00 – 🚶 🚙 Lubaczów na skrzyżowaniu kultur.

Zapraszamy was na wyprawę do miasta wielu kultur czyli Lubaczowa. Przewodniczką będzie Basia Łuczkowska, która odkryje przed nami zakamarki tego pogranicznego miasta. Zawitamy do Muzeum Kresów w Lubaczowie, ale też będziemy w lubaczowskiej cerkwi i przekroczymy bramy cmentarza żydowskiego. Wyjazd z Gorajca własnymi samochodami w piątek o 10.30 (odległość od Gorajca – 17 km). TUTAJ zapowiedź filmowa wydarzenia.

17:30 – 🧑‍🎨 Zwiedzanie cerkwi i wystawy w dzwonnicy.

Zwiedzanie cerkwi w Gorajcu. Motyw przewodni w tym roku to: święte obrazki, malowidła i ikony. Zwiedzić będzie można też wystawę „Drzeworyt z Roztocza” w dzwonnicy.

22:00 🚶‍♂️ Nocny spacer do kapliczki na łąkach.

Dla szukających ciszy i chwili wytchnienia odbędzie się nocny spacer do kapliczki na łąkach. Podczas spaceru przewodnik opowie o dawnych zwyczajach religijnych w Gorajcu i sposobie funkcjonowania bez „szumu informacyjnego”. Spacer dla maksymalnie 10 osób.

Prowadzi: Grzegorz Ciećka

Sobota

9:00-11:00, 12:00-14:00, 15:00-17:00 🚶‍♂️ Spacer po zakamarkach historii Gorajca

Przez cały dzień do dyspozycji festiwalowiczów będzie przewodnik, który będzie przeprowadzał piesze wycieczki indywidualne po Gorajcu. Wyprawa będzie się odbywać w małych grupach, od 1 do maksymalnie 4 osób, trzy razy w ciągu dnia. Przewodnik dostosuje w zależności od zainteresowań trasę i tematykę wycieczki. Historia Gorajca jest bardzo zróżnicowana, stąd dla każdego uda się dopasować coś ciekawego.

Prowadzi: Grzegorz Ciećka

11:00-14:00 🚶‍♂️ Spacer z ZIELARZEM

Uczestnicy wybiorą się z Zielarzem Zbyszkiem na spacer po okolicy. Zbyszek codziennie przemierza lasy, pola, łąki i bagna w poszukiwaniu roślin leczniczych w odpowiedniej fazie rozwoju. Przejął on tradycje zielarskie po swojej babci, która żyła aż 104 lata wzmacniając swoje serce, żołądek, czy stawy herbatami i naparami z ziół. Na każdym Folkowisku jest to jedna z głównych atrakcji dla uczestników ciesząca się zawsze dużym zainteresowaniem.

17:30 – 🧑‍🎨 Zwiedzanie cerkwi i wystawy w dzwonnicy

Zwiedzanie cerkwi w Gorajcu. Motyw przewodni w tym roku to: święte obrazki, malowidła i ikony. Zwiedzić będzie można też wystawę „Drzeworyt z Roztocza” w dzwonnicy.

Oprócz 17:30 w piątek i sobotę, będzie można wejść do cerkwi o 11:15 – bedzie to zwiedzanie w skróconej wersji, w porównaniu ze zwiedzaniem o 17:30. Przewodnik będzie czekał o tej godzinie w cerkwi, bez limitu osób. 

Turniej Mölkky

Rafał Potocki nasz serdeczny przyjaciel i członek Ekipy Folkowisko Festiwal odszedł kilka lat temu niespodziewanie i zdecydowanie przedwcześnie. Jego pamięci powstał drewnal autorstwa Arkadiusz Andrejkow, a podczas festiwalu organizujemy turniej Mölkky kręgli fińskich, do których pasją zaraził nas właśnie Rafał.
Zapraszamy Was do udziału w turnieju Mölkky im. Rafała Potockiego w piątek i sobotę w godzinach 10:00 – 12:00!
Zapisy prowadzimy w piątek i sobotę od 8 rano w Punkcie Informacyjnym przy Biurze Festiwalowym.

 *

🚴‍♀️🚴 W punkcie informacyjnym będzie można wypożyczyć rowery na organizowane rajdy i na wycieczki indywidualne. Koszt 20 zł za wypożyczenie. 

Informacje o wyjeździe na kajaki w punkcie informacyjnym.

🚶 🚙 Zapisy na wycieczki piesze i wyjazd do Lubaczowa w punkcie informacyjnym, tam także informacje o innych wydarzeniach związanych z turystyką.