Rajdy

🚣‍♀️🚣  🚶‍♀️🚶  🚴‍♀️🚴

 

Piątek

9:30-14:00 🚴‍♀️ Rajd rowerowy do NAJSTARSZEGO kamiennego krzyża bruśnieńskiego i piekielnych wąwozów.

Stopień trudności  * * * * * *

Uczestnicy rajdu będą mogli poznać historię niezwykłej sztuki ludowej Roztocza, czyli kamieniarki, która zostawiła po sobie wyraźny ślad w postaci kamiennych krzyży przydrożnych i nie tylko. Kamieniarka bruśnieńska to wielokulturowe dziedzictwo Roztocza, gdzie przenikały się wpływy polskie, ukraińskie, żydowskie i niemieckie. Odwiedzimy niezwykłe, głębokie wąwozy roztoczańskie, zobaczymy pozostałości po dawnych wsiach po-ukraińskich i w końcu dotrzemy do najstarszego kamiennego krzyża bruśnieńskiego. Prowadzi: Grzegorz Ciećka.

16:00-18:00 🚶‍♂️ 🚣‍♀️ Rajd: Operacja Rzeka w Gorajcu.

Stopień trudności  * * * * * *

Udamy się pieszo do gorajeckich stawów i tam wspólne posprzątamy stawy z brzegu i z canoe. Zapraszamy na tej rajd szczególnie, dzięki temu zrobimy coś dobrego dla środowiska. TUTAJ wydarzenie na Faceboku ze szczegółami.

Sobota

9:30-14:00 🚴‍♀️ Rajd rowerowy w poszukiwaniu ŚLADÓW kultur pogranicza.

Stopień trudności  * * * * * *

Zmiana planów związanych z rajdem, niestety nie będzie możliwości zwiedzania synagogi z przewodnikiem. W związku z tym, rajd obejmie inne miejsca związane z wielokulturowością okolic Gorajca i Cieszanowa.

Pierwszym celem tego rajdu będzie cieszanowska synagoga. Będzie tam na nas czekać Anna Wencel – edukatorka i przewodniczka w Żydowskim Muzeum Galicja, w wolnym czasie robi wycinAnki, rysuje i pisze (zwykle do szuflady). Od kilku lat prowadzi na Folkowisku warsztaty związane z kulturą żydowską. „Co to jest aron ha-kodesz? Gdzie znajdowała się bima? Co oznacza zachowany napis na zachodniej ścianie synagogi? Dlaczego w synagodze jest „babiniec”? Dowiecie się podczas zwiedzania. W synagodze znajduje się obecnie wystawa „Przetrwanie w Sarajewie”, która przyjechała z Żydowskiego Muzeum Galicja – o niej będzie można usłyszeć w czasie zwiedzania. Po zwiedzaniu synagogi udamy się w inne miejsca w okolicy Cieszanowa, gdzie poszukamy ukraińskich i niemieckich śladów. Rajd prowadzi: Grzegorz Ciećka.

11:00-14:00 🚶‍♂️ Spacer z ZIELARZEM

Stopień trudności  * * * * * *

Uczestnicy wybiorą się z Zielarzem Zbyszkiem na spacer po okolicy. Zbyszek codziennie przemierza lasy, pola, łąki i bagna w poszukiwaniu roślin leczniczych w odpowiedniej fazie rozwoju. Przejął on tradycje zielarskie po swojej babci, która żyła aż 104 lata wzmacniając swoje serce, żołądek, czy stawy herbatami i naparami z ziół. Na każdym Folkowisku jest to jedna z głównych atrakcji dla uczestników ciesząca się zawsze dużym zainteresowaniem.

15:00-17:15 🚶‍♂️ Rajd EKSTREMALNY po Gorajcu z Pawłem Zielińskim.
Stopień trudności  * * * * * *

Lasy, rzeki i gęstwiny Roztocza czekają na Was. Prosimy się dobrze ubrać! Prowadzi Paweł Zieliński.

16:00 – Zwiedzanie Synagogi w Cieszanowie. O godzinie 15:30 zbiórka pod biurem festiwalowym. Jedziemy swoimi samochodami. Będzie tam czekać Anna Wencel – edukatorka i przewodniczka w Żydowskim Muzeum Galicja, w wolnym czasie robi wycinAnki, rysuje i pisze (zwykle do szuflady). Od kilku lat prowadzi na Folkowisku warsztaty związane z kulturą żydowską. „Co to jest aron ha-kodesz? Gdzie znajdowała się bima? Co oznacza zachowany napis na zachodniej ścianie synagogi? Dlaczego w synagodze jest „babiniec”? Dowiecie się podczas zwiedzania.

Niedziela

9:30-13:00 🚕🚗 Rajd SAMOCHODOWY – wyprawa do Kamiennego Lasu

Stopień trudności  * * * * * *

Uczestnicy pojadą samochodami do Siedlisk, słynących ze skamieniałych drzew. Zwiedzimy tę niezwykłą wieś, która obfituje w niezwykłe kamienne atrakcje. Wieś ma bardzo prężnie działającą społeczność, która dba o uwydatnienie swoich atrakcji. Prowadzi: Grzegorz Ciećka.

11:00-12:30 🚶‍♂️ GRA WIEJSKA – Wehikuł czasu

Stopień trudności  * * * * * *

Gra wiejska to nie tylko gra terenowa, ale i żywa lekcja historii. Jeśli chcecie spotkać Dziada Wędrowca, przedstawicieli rodu Brunickich, wschodnie Samodiwa czy inne słowiańskie demony i poznać opowieści z tych terenów – te wiarygodne, i te w które ciężko uwierzyć, koniecznie dołączcie do grupy wędrowców i wyruszcie z nami w podróż przez obrzędy, zwyczaje, mity i gusła ludowe. Przygotowanie gry: Magda Mrożek, Asia Augustyniak.

🚴‍♀️🚴 W biurze festiwalowym będzie można wypożyczyć rowery na organizowane rajdy. 

10 zł do 3 godzin.

25 zł cały dzień.

🚣‍♀️🚣 Także w biurze festiwalowym można zapisać się na kajaki – spływ rzeką Tanew.