Sobota Warsztaty

.

Mała Scena

10.30 – 11.45 – Warsztaty Języka Migowego (PJM) – Grupa Migawki

Podczas warsztatów dowiecie się m.in.: Czym jest polski język migowy i co wspólnego ma z językiem fonicznym? Ile jest języków migowych (i dlaczego tak dużo)? Czy bez werbalnych słów można powiedzieć naprawdę wszystko? Obiecujemy opowiedzieć o rzeczach, które z pewnością wywrócą do góry nogami Wasze dotychczasowe spojrzenie na świat (bez?) dźwięków i nauczyć przynajmniej kilku znaków leksykalnych PJM.

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +11 lat.

Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.

12.00 – 13.00 – Warsztaty śpiewu/Warsztaty instrumentalne – Tęgie Chłopy

Warsztaty w dwóch zespołach: śpiewaczy i instrumentalny. Nauczą się dwóch utworów, które w ostatniej fazie warsztatu wykonają wspólnie. Warsztaty instrumentalne tylko dla posiadaczy instrumentów.

Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.

13.00 – 14.00 – Historia w Kawałkach – Krzysztof Sałamacha

Wstępem do warsztatów będzie krótka pogadanka na temat historii Gorajca i problematyki poszukiwań z wykrywaczem metalu. Następnie dzieci zostaną podzielone na trzyosobowe drużyny, które w wyznaczonym czasie będą starały się znaleźć jak największą ilość autentycznych skarbów z Gorajca. Poszukiwania będą odbywały się w 5-cio minutowych turach po trzy osoby. Po zakończeniu poszukiwań drużyny odbędą naradę na temat znalezionych przez siebie skarbów. Postarają się odkryć ich funkcję i pochodzenie, określić wiek itd. Na koniec grupy zostaną połączone, żeby wspólnie opowiedzieć fikcyjną historię, która mogła mieć miejsce w Gorajcu, do której inspiracją będą znalezione przedmioty. Warsztaty można zakończyć pogadanką o historii Gorajca i o poszukiwaniach z wykrywaczem metalu z udziałem uczestników warsztatu, przeznaczoną dla szerszej publiczności.

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +14 lat.

Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.

18.00 19.00 Zioła w Tradycjach Ludowych

Stodoła

10.00 – 10.45 – Ziołowe Maseczki do Twarzy – Ewa Garniec

Ziołowe maseczki do twarzy – warsztat do wykonania w piątkowy i sobotni poranek + wydrukowany przepis na własne maseczki.

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +15 lat.

Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.

11.00 – 12.00 – Ocet Żywy – Ewa Garniec

Ocet żywy – pogdanka. Degustacja octów. Zasady tworzenia własnego octu. Prozdrowotne działanie octów żywych + pdf z notatkami do pobrania.

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +15 lat.

Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.

12.00 – 13.00 – Irak na Wakacje – Michalina Kupper

Północny Irak, do którego powracam od lat, nieustannie odkrywa niezliczone tajemnice oraz piękne przyrodniczo miejsca. Przede wszystkim pozwala spotykać niesamowitych ludzi, mniejszości etniczne i religijne.

Podczas podróży po Iraku w górskiej miejscowości Akre poznamy wspólnotę kurdyjskich sufich, którzy poprzez modlitwę, energiczną muzykę i ekstatyczne ruchy, wprowadzają się w trans. Niezwykle otwarta i przyjazna społeczność, ceremoniał wspólnego jedzenia oraz tańczący sufi, zarzucający swoimi długimi włosami, sprawiają, że ten mistyczny nurt wydaje się bardzo interesujący.

W tej samej miejscowości wespniemy się na górę ponad miastem, odkrywając starożytne miasto z wykutymi w skale świątyniami: chrześcijańską i zoroastriańską, która miała być miejscem przygód legendarnych Mem i Dim, czyli bliskowschodnich Romeo i Julii.

Przy okazji odwiedzimy przyjaciół Jazydzkich, tajemniczą mniejszość, która przeżyła ludobójstwo w 2014 roku, będziemy podziwiać pozostałości asyryjskiej infrastruktury oraz płaskorzeźb na skałach sprzed 2500 lat. Trafimy na granatobranie przy granicy iracko-irańskiej. Wybierzemy się do zapierającego dech w piersi kanionu Rawanduz, którym przemierzała Armia Andersa, odpoczniemy przy licznych wodospadach i przekonamy się jak to możliwe, że porozumiewałam się z Kurdami w języku polskim oraz dlaczego ta część Iraku jest taka przyjazna i bezpieczna.

Bez zapisów.

Dzieciowioska

10.00 – 11.00 – Moja maskotka – Kura – Kamila Trochimiak

W dzisiejszym konsumpcyjnym świecie wszystko już było. Dzieci mają zabawki, które świecą, błyszczą, grają, mówią i poruszają się, robią wszystko. Właściwie już nic nie trzeba z nimi robić. A gdzie miejsce na kreatywność i prawdziwą zabawę? W prostocie siła. Dlatego ręcznie wykonamy maskotki kury.

Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.

11.00 – 12.00 – Niech się darzy – Justyna Niepokój-Gil

W trakcie warsztatów Justyna z naszymi Dzieciakami będzie robiła plakaty z cytatami lub kartki z życzeniami (nie tylko weselnymi).

Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.

12.30 – 14.00 – Warzywna Orkiestra Paprykalaba

Warzywna Orkiestra Paprykalaba – jak sama nazwa wskazuje, to zespół, który gra na warzywach. W zależności od sezonu są to marchewki, cukinie, ogórki, dynie, arbuzy (to chyba jedyny owoc ;-)) pietruszki, selery, papryki i co tam jeszcze znajdzie się na straganie. A co grają? Klezmer, punk-rocka, folk i trochę disco. Głównie covery swoich ulubionych kapel, które nie są najbardziej znane na świecie, a powinny, no i niestety niektóre już nie istnieją… Nazwę wzięli od najwspanialszej Perkalaby z Ukrainy i z jej repertuaru mają najwięcej utworów.

Bez zapisów.

14.30 – 15.30 – Programowanie – Zajęcia z Robotem – Jakub Kasprzyk

Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.

15.30 – 16.30 – Balonowe Zwierzaki – Paweł i Lilka Lizun

Paweł Lizun to tata dwójki dzieci. Nauczył się skręcać balony, gdy chciał pokazać im coś ciekawego. Oprócz skręcania balonów żongluje, czaruje i robi inne ciekawe sztuczki. W Dzieciowiosce towarzyszyć mu będzie osoba wyjątkowa – córka Lilka – Będą oni wspólnie z dziećmi tworzyć balonową maskotkę Folkowiska. Być może zadzieją się również inne czary-mary!

Bez zapisów.

16.30 – 18.00 – Mydełka na Warsztatach Libańskich – Michalina Kupper

Jestem podróżniczką i opowiadaczką. Załączam informacje o warsztatach podróżniczych jakie prowadzę. Może to być ciekawe wydarzenie towarzyszące podczas festiwalu. Każde warsztaty to spotkanie z ciekawą kulturą, możliwość dotknięcia i wypróbowania oryginalnych zabawek i przedmiotów, powąchania przypraw i wszystkiego, co warte powąchania oraz przymierzenie strojów i elementów garderoby.

Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.

Wiata Warsztatowa

10.00 – 11.00 – Pamiętnik z Folkowiska (dzieci) – Papirell

Na warsztatach stworzymy notes, który może zostać pamiętnikiem z Folkowiska. Notes będzie wykonany w technice mieszanej, użyjemy bogactwa materiałów, w większości z recyklingu (tkaniny, tektura, papier, filc, skóra, nitki, sznurki, suszone rośliny…). Prowadząca będzie podążać za kreatywnym zrywem dzieciaków.

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku 5 – 12 lat.

Bez zapisów.

16.30 – 18.00 – Pamiętnik z Folkowiska – Papirell

Wykonamy i ozdobimy notes w miękkiej oprawie filcowej, szyty, z rzemieniem lub sznurkiem zawijanym wokół. Materiały: filc, skóra, tekturki, papier, sznurki, papiery z recyklingu, tkaniny.

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +12 lat.

Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.

Strefa Warsztatów – Namiot 1

10.00 – 11.00 – Naturalnie na Drewnie – Izabela Polakowska

Malowanie na drewnie. Co Ci w duszy gra? Jak postrzegasz naturę? Ile widzisz kolorów? Zabawmy się i stwórzmy niesamowite malowidła na naturalnym podłożu. Pomogę Ci dostrzec to co wyjątkowe i niepowtarzalne. Dzieła które powstaną będą z pewnością bardzo kolorowe, tak jak przystało na FOLKOWISKO!

Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.

11.30 – 13.00 – EkoMyjka – Kalisz Made

Szydełkowa, lniana myjka do ciała, szydełkowane zmywaki do naczyń, wielorazowe.

Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.

13.30 – 15.30 – Zrób sobie Kwietnik! – Lubię Pleść!

Warsztat zrób sobie kwietnik, każdy zrobi sobie kwietnik że sznurka techniką makramy.

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +16 lat.

Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.

16.00 – 18.00 – Malarstwo na Drewnie – EkoFolk

Malowanie na desce farbami akrylowymi wcześniej przygotowanych wzorów.

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +10 lat.

Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.

Strefa Warsztatów – Namiot 2

10.00 – 12.00 – Robimy Łyżki! – Arek Bochen

Przyjdź i zrób z nami swoją własną łyżkę. Arek już kolejny raz poprowadzi dla nas warsztat łyżkarski. Będzie to niesamowite połącznie użytkowej sztuki ludowej z relaksującym procesem strugania drewna. Takie dwa w jednym. Plus zabierasz swoja łyżkę do domu. Na zajęciach:

– nauczysz się bezpiecznie pracować z nożami; – samodzielnie wystrugasz swoją łyżkę; – dowiesz się o gatunkach drewna i doborze materiału; – nauczysz się projektować łyżki; – poznasz tradycyjne narzędzia łyżkarskie.

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +16 lat.

Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.

12.30 – 14.00 – Dźwięki z korzenia – Arek Lubaś

Didgeridoo jest to tradycyjny instrument pochodzący z Australii, wykorzystywany przez Aborygenów. Didgeridoo to drewniana trąba, która może powstać naturalnie w wyniku działalności termitów. W naszych warunkach powstaje poprzez ręczne lub mechaniczne drążenie. Obecnie instrument ten możemy spotkać w różnych stylach muzycznych. Instrument posiada charakterystyczny głęboki wibrujący dźwięk.

Na warsztatach nauczysz się:

-podstawowego dźwięku, jakim jest dron, -dźwięków opartych na samogłoskach oraz spółgłoskach, dźwięków naśladujących zwierzęta, np. ptaka kookaburre czy psa dingo,

– modulacji dźwięków podstawowych, oddechu kołowego,

-sylab do tworzenia rytmów.

Dla osób znających podstawy przewidziana jest nauka rytmów.

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +11 lat.

Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.

14.30 – 15.30 – Budowa fujarek z PCV – Piotr Szutka

Na warsztacie każdy chętny będzie mógł zbudować sobie instrument (fujarkę) z PCV.

Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.

16.00 – 19.00 – Motanki – Joanna Rey

Warsztat z wykonania motanki z opowieścią o ich znaczeniu/intencjach (uczestnikami mogą być dorośli, oraz dzieci z asystującym dorosłym, lub starszym rodzeństwem).

Lalki motanki nazywane są również „lalkami mocy”, gdyż wykonywanie ich było związane z ważnymi wydarzeniami i naznaczone intencją. Różniły się swoim wyglądem, materiałem jakiego użyto do ich wykonania i przede wszystkim funkcją, jaką miały pełnić w gospodarstwie albo osobiście dla człowieka: niektóre spełniały życzenia, niektóre dawano w intencji wyzdrowienia, inne motano dla pary młodej.

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +14 lat.

Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.

Inne Miejsca

10.00 – 16.00 – Warsztat pokazowy z budowy łódki

10.00 – 11.00 – Warsztaty Ceramiczne – Paweł Kleszczyński (stoisko Wystawcy)

Ręcznie lepione i rzeźbione małe formy artystyczne.

Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.

11.30 – 12.30 – Warsztaty Ceramiczne – Paweł Kleszczyński (stoisko Wystawcy)

Ręcznie lepione i rzeźbione małe formy artystyczne.

Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.

10.00 – 18.00 – Strefa Dźwięku dla Dzieci – Tomasz Kozdraj (stoisko Wystawcy)

Strefa dźwięku dla dzieci – jest to szansa na odkrywanie nowych światów muzycznych przez najmłodszych. Drogą do tego są wykonane przez mnie własnoręcznie instrumenty i instalacje dźwiękonaśladowcze. To trochę nauki i trochę zabawy. W strefie zawsze gra muzyka i jest bardzo wesoło i głośno.

Bez zapisów

14.00 19.00  Kolorowanki dla dzieci

Warsztaty Kuglarskie

Bez zapisów

16.00 – 16.30 – Składy kosmetyków – jak czytać – Ewa Garniec

Składy kosmetyków – analiza składu przyniesionych przez uczestników kosmetyków, jak w internecie szukać rzetelnej wiedzy; czym różnią się kosmetyki sprzedawane w aptece od tych z drogerii; składniki czynne w kosmetykach; kosmetyki rzemieślnicze. Pogadanka na kocyku pod katalpą.

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +15 lat.

Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.