Sobota Warsztaty
.
Mała Scena
10.30 – 11.45 – Warsztaty Języka Migowego (PJM) – Grupa Migawki
Podczas warsztatów dowiecie się m.in.: Czym jest polski język migowy i co wspólnego ma z językiem fonicznym? Ile jest języków migowych (i dlaczego tak dużo)? Czy bez werbalnych słów można powiedzieć naprawdę wszystko? Obiecujemy opowiedzieć o rzeczach, które z pewnością wywrócą do góry nogami Wasze dotychczasowe spojrzenie na świat (bez?) dźwięków i nauczyć przynajmniej kilku znaków leksykalnych PJM.
Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +11 lat.
Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.
12.00 – 13.00 – Warsztaty śpiewu/Warsztaty instrumentalne – Tęgie Chłopy
Warsztaty w dwóch zespołach: śpiewaczy i instrumentalny. Nauczą się dwóch utworów, które w ostatniej fazie warsztatu wykonają wspólnie. Warsztaty instrumentalne tylko dla posiadaczy instrumentów.
Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.
13.00 – 14.00 – Historia w Kawałkach – Krzysztof Sałamacha
Wstępem do warsztatów będzie krótka pogadanka na temat historii Gorajca i problematyki poszukiwań z wykrywaczem metalu. Następnie dzieci zostaną podzielone na trzyosobowe drużyny, które w wyznaczonym czasie będą starały się znaleźć jak największą ilość autentycznych skarbów z Gorajca. Poszukiwania będą odbywały się w 5-cio minutowych turach po trzy osoby. Po zakończeniu poszukiwań drużyny odbędą naradę na temat znalezionych przez siebie skarbów. Postarają się odkryć ich funkcję i pochodzenie, określić wiek itd. Na koniec grupy zostaną połączone, żeby wspólnie opowiedzieć fikcyjną historię, która mogła mieć miejsce w Gorajcu, do której inspiracją będą znalezione przedmioty. Warsztaty można zakończyć pogadanką o historii Gorajca i o poszukiwaniach z wykrywaczem metalu z udziałem uczestników warsztatu, przeznaczoną dla szerszej publiczności.
Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +14 lat.
Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.
18.00 – 19.00 – Zioła w Tradycjach Ludowych
Stodoła
10.00 – 10.45 – Ziołowe Maseczki do Twarzy – Ewa Garniec
Ziołowe maseczki do twarzy – warsztat do wykonania w piątkowy i sobotni poranek + wydrukowany przepis na własne maseczki.
Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +15 lat.
Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.
11.00 – 12.00 – Ocet Żywy – Ewa Garniec
Ocet żywy – pogdanka. Degustacja octów. Zasady tworzenia własnego octu. Prozdrowotne działanie octów żywych + pdf z notatkami do pobrania.
Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +15 lat.
Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.
12.00 – 13.00 – Irak na Wakacje – Michalina Kupper
Północny Irak, do którego powracam od lat, nieustannie odkrywa niezliczone tajemnice oraz piękne przyrodniczo miejsca. Przede wszystkim pozwala spotykać niesamowitych ludzi, mniejszości etniczne i religijne.
Podczas podróży po Iraku w górskiej miejscowości Akre poznamy wspólnotę kurdyjskich sufich, którzy poprzez modlitwę, energiczną muzykę i ekstatyczne ruchy, wprowadzają się w trans. Niezwykle otwarta i przyjazna społeczność, ceremoniał wspólnego jedzenia oraz tańczący sufi, zarzucający swoimi długimi włosami, sprawiają, że ten mistyczny nurt wydaje się bardzo interesujący.
W tej samej miejscowości wespniemy się na górę ponad miastem, odkrywając starożytne miasto z wykutymi w skale świątyniami: chrześcijańską i zoroastriańską, która miała być miejscem przygód legendarnych Mem i Dim, czyli bliskowschodnich Romeo i Julii.
Przy okazji odwiedzimy przyjaciół Jazydzkich, tajemniczą mniejszość, która przeżyła ludobójstwo w 2014 roku, będziemy podziwiać pozostałości asyryjskiej infrastruktury oraz płaskorzeźb na skałach sprzed 2500 lat. Trafimy na granatobranie przy granicy iracko-irańskiej. Wybierzemy się do zapierającego dech w piersi kanionu Rawanduz, którym przemierzała Armia Andersa, odpoczniemy przy licznych wodospadach i przekonamy się jak to możliwe, że porozumiewałam się z Kurdami w języku polskim oraz dlaczego ta część Iraku jest taka przyjazna i bezpieczna.
Bez zapisów.
Dzieciowioska
10.00 – 11.00 – Moja maskotka – Kura – Kamila Trochimiak
W dzisiejszym konsumpcyjnym świecie wszystko już było. Dzieci mają zabawki, które świecą, błyszczą, grają, mówią i poruszają się, robią wszystko. Właściwie już nic nie trzeba z nimi robić. A gdzie miejsce na kreatywność i prawdziwą zabawę? W prostocie siła. Dlatego ręcznie wykonamy maskotki kury.
Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.
11.00 – 12.00 – Niech się darzy – Justyna Niepokój-Gil
W trakcie warsztatów Justyna z naszymi Dzieciakami będzie robiła plakaty z cytatami lub kartki z życzeniami (nie tylko weselnymi).
Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.
12.30 – 14.00 – Warzywna Orkiestra Paprykalaba
Warzywna Orkiestra Paprykalaba – jak sama nazwa wskazuje, to zespół, który gra na warzywach. W zależności od sezonu są to marchewki, cukinie, ogórki, dynie, arbuzy (to chyba jedyny owoc ;-)) pietruszki, selery, papryki i co tam jeszcze znajdzie się na straganie. A co grają? Klezmer, punk-rocka, folk i trochę disco. Głównie covery swoich ulubionych kapel, które nie są najbardziej znane na świecie, a powinny, no i niestety niektóre już nie istnieją… Nazwę wzięli od najwspanialszej Perkalaby z Ukrainy i z jej repertuaru mają najwięcej utworów.
Bez zapisów.
14.30 – 15.30 – Programowanie – Zajęcia z Robotem – Jakub Kasprzyk
Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.
15.30 – 16.30 – Balonowe Zwierzaki – Paweł i Lilka Lizun
Paweł Lizun to tata dwójki dzieci. Nauczył się skręcać balony, gdy chciał pokazać im coś ciekawego. Oprócz skręcania balonów żongluje, czaruje i robi inne ciekawe sztuczki. W Dzieciowiosce towarzyszyć mu będzie osoba wyjątkowa – córka Lilka – Będą oni wspólnie z dziećmi tworzyć balonową maskotkę Folkowiska. Być może zadzieją się również inne czary-mary!
Bez zapisów.
16.30 – 18.00 – Mydełka na Warsztatach Libańskich – Michalina Kupper
Jestem podróżniczką i opowiadaczką. Załączam informacje o warsztatach podróżniczych jakie prowadzę. Może to być ciekawe wydarzenie towarzyszące podczas festiwalu. Każde warsztaty to spotkanie z ciekawą kulturą, możliwość dotknięcia i wypróbowania oryginalnych zabawek i przedmiotów, powąchania przypraw i wszystkiego, co warte powąchania oraz przymierzenie strojów i elementów garderoby.
Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.
Wiata Warsztatowa
10.00 – 11.00 – Pamiętnik z Folkowiska (dzieci) – Papirell
Na warsztatach stworzymy notes, który może zostać pamiętnikiem z Folkowiska. Notes będzie wykonany w technice mieszanej, użyjemy bogactwa materiałów, w większości z recyklingu (tkaniny, tektura, papier, filc, skóra, nitki, sznurki, suszone rośliny…). Prowadząca będzie podążać za kreatywnym zrywem dzieciaków.
Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku 5 – 12 lat.
Bez zapisów.
16.30 – 18.00 – Pamiętnik z Folkowiska – Papirell
Wykonamy i ozdobimy notes w miękkiej oprawie filcowej, szyty, z rzemieniem lub sznurkiem zawijanym wokół. Materiały: filc, skóra, tekturki, papier, sznurki, papiery z recyklingu, tkaniny.
Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +12 lat.
Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.
Strefa Warsztatów – Namiot 1
10.00 – 11.00 – Naturalnie na Drewnie – Izabela Polakowska
Malowanie na drewnie. Co Ci w duszy gra? Jak postrzegasz naturę? Ile widzisz kolorów? Zabawmy się i stwórzmy niesamowite malowidła na naturalnym podłożu. Pomogę Ci dostrzec to co wyjątkowe i niepowtarzalne. Dzieła które powstaną będą z pewnością bardzo kolorowe, tak jak przystało na FOLKOWISKO!
Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.
11.30 – 13.00 – EkoMyjka – Kalisz Made
Szydełkowa, lniana myjka do ciała, szydełkowane zmywaki do naczyń, wielorazowe.
Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.
13.30 – 15.30 – Zrób sobie Kwietnik! – Lubię Pleść!
Warsztat zrób sobie kwietnik, każdy zrobi sobie kwietnik że sznurka techniką makramy.
Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +16 lat.
Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.
16.00 – 18.00 – Malarstwo na Drewnie – EkoFolk
Malowanie na desce farbami akrylowymi wcześniej przygotowanych wzorów.
Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +10 lat.
Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.
Strefa Warsztatów – Namiot 2
10.00 – 12.00 – Robimy Łyżki! – Arek Bochen
Przyjdź i zrób z nami swoją własną łyżkę. Arek już kolejny raz poprowadzi dla nas warsztat łyżkarski. Będzie to niesamowite połącznie użytkowej sztuki ludowej z relaksującym procesem strugania drewna. Takie dwa w jednym. Plus zabierasz swoja łyżkę do domu. Na zajęciach:
– nauczysz się bezpiecznie pracować z nożami; – samodzielnie wystrugasz swoją łyżkę; – dowiesz się o gatunkach drewna i doborze materiału; – nauczysz się projektować łyżki; – poznasz tradycyjne narzędzia łyżkarskie.
Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +16 lat.
Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.
12.30 – 14.00 – Dźwięki z korzenia – Arek Lubaś
Didgeridoo jest to tradycyjny instrument pochodzący z Australii, wykorzystywany przez Aborygenów. Didgeridoo to drewniana trąba, która może powstać naturalnie w wyniku działalności termitów. W naszych warunkach powstaje poprzez ręczne lub mechaniczne drążenie. Obecnie instrument ten możemy spotkać w różnych stylach muzycznych. Instrument posiada charakterystyczny głęboki wibrujący dźwięk.
Na warsztatach nauczysz się:
-podstawowego dźwięku, jakim jest dron, -dźwięków opartych na samogłoskach oraz spółgłoskach, dźwięków naśladujących zwierzęta, np. ptaka kookaburre czy psa dingo,
– modulacji dźwięków podstawowych, oddechu kołowego,
-sylab do tworzenia rytmów.
Dla osób znających podstawy przewidziana jest nauka rytmów.
Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +11 lat.
Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.
14.30 – 15.30 – Budowa fujarek z PCV – Piotr Szutka
Na warsztacie każdy chętny będzie mógł zbudować sobie instrument (fujarkę) z PCV.
Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.
16.00 – 19.00 – Motanki – Joanna Rey
Warsztat z wykonania motanki z opowieścią o ich znaczeniu/intencjach (uczestnikami mogą być dorośli, oraz dzieci z asystującym dorosłym, lub starszym rodzeństwem).
Lalki motanki nazywane są również „lalkami mocy”, gdyż wykonywanie ich było związane z ważnymi wydarzeniami i naznaczone intencją. Różniły się swoim wyglądem, materiałem jakiego użyto do ich wykonania i przede wszystkim funkcją, jaką miały pełnić w gospodarstwie albo osobiście dla człowieka: niektóre spełniały życzenia, niektóre dawano w intencji wyzdrowienia, inne motano dla pary młodej.
Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +14 lat.
Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.
Inne Miejsca
10.00 – 16.00 – Warsztat pokazowy z budowy łódki
10.00 – 11.00 – Warsztaty Ceramiczne – Paweł Kleszczyński (stoisko Wystawcy)
Ręcznie lepione i rzeźbione małe formy artystyczne.
Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.
11.30 – 12.30 – Warsztaty Ceramiczne – Paweł Kleszczyński (stoisko Wystawcy)
Ręcznie lepione i rzeźbione małe formy artystyczne.
Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.
10.00 – 18.00 – Strefa Dźwięku dla Dzieci – Tomasz Kozdraj (stoisko Wystawcy)
Strefa dźwięku dla dzieci – jest to szansa na odkrywanie nowych światów muzycznych przez najmłodszych. Drogą do tego są wykonane przez mnie własnoręcznie instrumenty i instalacje dźwiękonaśladowcze. To trochę nauki i trochę zabawy. W strefie zawsze gra muzyka i jest bardzo wesoło i głośno.
Bez zapisów
14.00 – 19.00 – Kolorowanki dla dzieci
Warsztaty Kuglarskie
Bez zapisów
16.00 – 16.30 – Składy kosmetyków – jak czytać – Ewa Garniec
Składy kosmetyków – analiza składu przyniesionych przez uczestników kosmetyków, jak w internecie szukać rzetelnej wiedzy; czym różnią się kosmetyki sprzedawane w aptece od tych z drogerii; składniki czynne w kosmetykach; kosmetyki rzemieślnicze. Pogadanka na kocyku pod katalpą.
Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku +15 lat.
Ilość miejsc ograniczona – ZAPISY.