Warsztaty niedziela

Po plan skrócony zapraszamy serdecznie >>tutaj<<

Plan Szczegółowy:

Niedziela

Wiata Muzyczna (wiata za Cerkwią, za skarpą i placem zabaw)

11:30-13:00 – Nauka gry na dudach – Piotr Szutka

Warsztat gry na dudach jaki proponuję to część teoretyczna, czyli krótko o historii, rodzajach dudy, technikach gry, i część praktyczna w której każdy uczestnik warsztatu dostanie do ręki instrument i spróbuje swoich sił. Z chętnymi spróbujemy nauczyć się zagrać przynajmniej jedną piosenkę wspólnie.

Piotr Szutka: Jestem z Lubaczowa. Dudami zajmuję się około 10 lat. Wykonuję różne ich rodzaje, ale także klarnety fujarki i szałamaje

Ilość miejsc: 10, obowiązują zapisy na całą serię i na pojedyncze warsztaty.

Zalecane jest wzięcie udziału w kliku (w tym wszystkich) warsztatach z serii.

Dla kogo: Starsze dzieci / Older children, Młodzież / Youth, Dorośli / Adults

Język: PL

13:00-14:30 – Dźwięki z Korzenia – Maciej Lubaś

Didgeridoo jest to tradycyjny instrument pochodzący z Australii, wykorzystywany przez Aborygenów. Didgeridoo to drewniana trąba, która może powstać naturalnie w wyniku działalności termitów. W naszych warunkach powstaje poprzez ręczne lub mechaniczne drążenie. Obecnie instrument ten możemy spotkać w różnych stylach muzycznych. Instrument posiada charakterystyczny głęboki wibrujący dźwięk.

Na warsztatach nauczysz się: podstawowego dźwięku, jakim jest dron, dźwięków opartych na samogłoskach oraz spółgłoskach, dźwięków naśladujących zwierzęta, np. ptaka kookaburre czy psa dingo, modulacji dźwięków podstawowych, oddechu kołowego, sylab do tworzenia rytmów. Dla osób znających podstawy przewidziana jest nauka rytmów.

Zajęcia poprowadzi Maciej Lubaś, który zajmuje się grą oraz wyrobem didgeridoo od 2004r. Członek stowarzyszenia Didjeridoo.pl zrzeszającego muzyków, budowniczych oraz sympatyków didgeridoo. Współorganizator Festiwalu Didgeridoo – Dźwięki z Korzenia. Organizator I festiwalu didgeridoo w Lublinie.

Współpracował już z zespołami Tombas oraz Zinioni, założyciel zespołu DRON.

Macieja i jego didgeridoo możecie posłuchać tutaj:

Ilość miejsc: 12, obowiązują zapisy

Dla kogo: Młodzież / Youth, Dorośli / Adults

Język: PL/ENG

Stodoła

14:00-14:15 – Koncert dudziarzy – Piotr Szutka

Zapraszamy na krótki koncert utworów przygotowanych przez uczestników warsztatów podczas Folkowiska!

Piotr Szutka – Jestem z Lubaczowa. Dudami zajmuję się około 10 lat. Wykonuję różne ich rodzaje, ale także klarnety fujarki i szałamaje

Bez limitu miejsc.

Dla kogo: dla każdego!

Język: PL

14:15-15:00 – Koncert Warzywnej Orkiestry Paprykalaba

Finałowy koncert warsztatów Warzywnej Orkiestry Paprykalaba

Warzywna Orkiestra Paprykalaba powstała ponad 10 lat temu. Jak sama nazwa wskazuje, to zespół, który gra na warzywach. W zależności od sezonu są to marchewki, cukinie, ogórki, dynie, arbuzy (to chyba jedyny owoc ;-)) pietruszki, selery, papryki i co tam jeszcze znajdzie się na straganie. Gra klezmer, punk-rocka, folk i trochę disco. Głównie covery swoich ulubionych kapel, które nie są najbardziej znane na świecie, a powinny. Nazwę wzięła od najwspanialszej Perkalaby z Ukrainy i z jej repertuaru ma najwięcej utworów. Paprykalaba przez wiele lat uczestniczyła w ukraińskim festiwalu Artpole, kilka razy była w Berlinie na festiwalu instrumentów DIY Selbstgebaute Musik, z warsztatami odwiedziła prawie wszystkie Domy Kultury w Polsce oraz wiele minifestiwalów, pikników i różnych imprez. Jest zawsze przyjmowana z entuzjastycznym zadziwieniem i nieskrywaną radością zarówno przez dzieciaki jak i dorosłych.

Bez limitu miejsc.

Dla kogo: dla każdego!

Język: PL/ENG

EKO

15:00-16:00 – Finał przyśpiewki – Jaga Szeptalin – wspólne wykonanie Przyśpiewek Gorajeckich

Zapraszam serdecznie do wspólnego śpiewania Przyśpiewek Gorajeckich – tych właśnie napisanych i tych które stworzyliśmy od 2014 roku podczas Festiwalu Folkowisko i innych folkowiskowych wydarzeń.

Jaga Szeptalin – autorka bajek i piosenek, wokalistka, autorka Barwnego Podcastu – cyklu barwnych spotkań online. Tradycyjne pieśni słowiańskie śpiewa od 2011 roku, obecnie w grupach Swada i Strojone. Autorka kołysanek, bajek („Bajkowe Kołysanki” – płyta i książka z tekstami) i zabaw dla najmłodszych (autorskie scenariusze zajęć – Cicho Sza Bajki), a także pieśni wykorzystanych w spektaklach „PreLudium Słowiańskie” (pieśń „Modły (Cichcnie gwar w osadzie)”) i „QUBE” (pieśń „Wzejdź jasne słońce”). Od 2014 roku prowadzi warsztaty pisania przyśpiewek, od 2016 warsztaty pieśni i głosu „Barwny Śpiew”, a od 2020 wielopokoleniowe „Poranki Śpiewanki”, gdzie propaguje zdrowe oddychanie i poszukiwanie własnego, wielobarwnego brzmienia, Od 2020 roku rozwija autorskie metody pracy z pieśnią w procesach terapeutycznych m.in. współtworząc autorski cykl „Narodziny Dają Głos”.

Bez limitu miejsc.

Dla kogo: dla każdego!

Język: PL

Mała Scena

10:00-11:30 – Powiem jednakże. Mówimy Mickiewicza – Małgorzata Litwinowicz – warsztaty sztuki opowiadania.

„Powiemże, jakie złowiono straszydło. Choć powiem – nikt nie uwierzy. Powiem jednakże!” – to jest piękny werset ze „Świtezi”, który mówi wiele o opowiadaniu. W balladach Mickiewicza wiele innych spraw dotyczących opowiadania wyłożone jest, jak w dobrej (bo krótkiej) instrukcji. Z lektury ballad wynika, że opowiadanie to: a) uporczywość (powiem jednakże); b) niepewność zmysłów i ufność wobec wyobraźni (zdajesz się wisieć w środku niebokręga) c) odwołanie do tradycji (z dawna już słysząc o przejeździe kupców); d) powrót do źródeł sztuki (a potem litość i trwoga); e) przyjemność (To lubię!) f) krajobraz (spojrzyj Marylu, gdzie się kończą gaje); g) śmiech (i iskry z gęby sypie, i ciągnie mię, i szczypie, ach dosyć) h) szał (to mój! To mój! To mój!) Balladowa Mickiewiczowa opowieść pozostaje trafna, ekstatyczna i rozumna jednocześnie. Wspólnie więc zawołajmy: sadźmy lilije! Śpiewajmy ballady, mówmy Mickiewicza. O tym będzie ten warsztat.

Jestem opowiadaczką. Zajmują mnie historie tradycyjne, ale przede wszystkim – opowiadanie literatury. Szukanie w tekstach literackich żywiołu ustności i radości wspólnego wędrowania przez historię. Jestem współzałożycielką Stowarzyszenia Grupa Studnia O. (1997). W latach 2006-2018 byłam kuratorką programu Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadaniaw Warszawie. Pracuję także w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i zajmuję się tam historią kultury XIX wieku. Umiejętność wybierania historii i budowania wokół nich wielowątkowej opowieści badawczej uważam za ważny i twórczy aspekt pracy naukowej. Opowiadam przede wszystkim dorosłym. Prowadzę także warsztaty i popularyzatorskie wykłady dotyczące sztuki opowiadania.

Ilość miejsc: 20, obowiązują zapisy

Dla kogo: Dorośli / Adults

Język: PL/ENG

11:30-13:30 – Warsztat robienia drewnianych łyżek – Arek Bochen

Struganie łyżek. Celem warsztatu będzie zrobienie łyżki od podstaw z surowego drewna osikowego. Będziemy używać siekierki, zwykłych noży i noży do łyżek. Będziemy pracować w rękawicach antyprzepięciowych.

Jestem leśnikiem, cieślą, pasjonatem drewna. Mieszkam z rodziną w domu z gliny i słomy. W samym środku lasu. Nie brakuje mi tutaj materiału na łyżki.

Ilość miejsc: 3, obowiązują zapisy (dodatkowe miejsca jeślli ktoś przyjdzie ze swoim nożem)

Dla kogo: Młodzież / Youth, Dorośli / Adults

Język: PL/ENG

EKO

Wiata rękodzieła (wiata za Dzieciowioską)

10:00-11:30 – Cuda, cudeńka akwarelą malowane – Izabela Polakowska

Warsztaty akwarelowe = eksplozja barw! Jedyne co musisz wiedzieć, to to że będziesz brudny 🙂 Dlatego nie ubieraj się w nowe, nie daj boże białe ubrania. Będziemy pryskać pędzlem, szczoteczką do zębów, bawić się plamami i solą. Stworzymy niesamowite stwory, będą to mogły być realistyczne ale i te ukryte w Twojej wyobraźni. Wszystko zależy od Ciebie, ja pomogę Ci w tym jak tylko będę potrafiła 🙂

Artystka plastyk, wielbicielka kolorów, zawsze płynę pod prąd- to właśnie ja Izabela Polakowska. Dowolnie łączę style i techniki, cenię sobie kompozycję i dbałość o szczegóły. Maluję zwykle to na co mam ochotę i tym co mam pod ręką. Dlatego też nie dziw się, jeżeli na moim obrazie znajdziesz akwarelę, pastę złotniczą, olej, piórka czy świecidełka. Używam materiałów profesjonalnych -najwyższej jakości, nie musisz się zatem obawiać, że obraz wyblaknie lub farba z niego odpadnie 🙂

Ilość miejsc: 10, obowiązują zapisy

Dla kogo: Dorośli / Adults

Język: PL

11:30-12:00 – Pszczoły znam i o nie dbam – Justyna Kowalczuk

Porozmawiamy o pszczołach ,historii bartnictwa i pszczelarstwa i zajrzymy do ula, zobaczysz jak funkcjonuje rodzina pszczela jaki jest podział obowiązków . Spróbujemy wspólnie rozwiązać zagadkę kto naprawdę rządzi w ulu.

Justyna Kowalczuk: Jestem pszczelarzem z dziada pradziada zamiłowania i wykształcenia.

Bez limitu miejsc.

Dla kogo: Małe dzieci / Small children, Starsze dzieci / Older children, Młodzież / Youth, Dorośli / Adults

Język: PL/ENG

EKO

Pleciowisko

10:00-14:00 – Podstawowe sploty wikliniarskie – Jacek Wydrzyński i  Miro Orłowski

Na warsztatach nauczymy wykonania okrągłego denka które może być jednocześnie piękną ozdobą każdego wnętrza i ogrodu. Uczestnicy poznają podstawowe sploty wikliniarskie których opanowanie da możliwość dalszej nauki tego rzemiosła.

Rybotyckie Akcje Artystyczne. Jesteśmy grupą twórców oraz animatorami kultury. Nasze działania opieramy zarówno na tradycji jak i nowoczesności. Zajmujemy się rzeźbą w drewnie, winiarstwem artystycznym, landartem oraz aranżacją przestrzeni. Organizujemy i prowadzimy warsztaty rękodzieła i plenery artystyczne.

Ilość miejsc: 10, obowiązują zapisy

Dla kogo: Młodzież / Youth, Dorośli / Adults

Język: PL/ENG

EKO

Biuro Festiwalowe

11:00-12:30 – Gra wiejska -Wehikuł czasu – Magda Mrożek i Asia Augustyniak

Gra wiejska to nie tylko gra terenowa, ale i żywa lekcja historii. Jeśli chcecie spotkać Dziada Wędrowca, przedstawicieli rodu Brunickich, wschodnie Samodiwa czy inne słowiańskie demony i poznać opowieści z tych terenów – te wiarygodne, i te w które ciężko uwierzyć, koniecznie dołączcie do grupy wędrowców i wyruszcie z nami w podróż przez obrzędy, zwyczaje, mity i gusła ludowe

Bez limitu miejsc

Dla kogo: Dla każdego!

Język: PL

Tu ciągle coś się dzieje:

Malowanki dla najmłodszych – Piotr Dudanowicz

Miejsce: Jarmark Cudów – Stoisko Białoruskie koszulki z „jajem” 🙂

Zapraszamy na nasze stoisko dzieci – przygotowaliśmy dla Was miejsce, byście mogli usiąść i pomalować białoruskie malowanki dzięki księgarni viedy.eu.

Dla kogo: Małe dzieci / Small children,, Starsze dzieci / Older children

Język: PL

Po plan skrócony zapraszamy serdecznie >>tutaj<<

Plan Szczegółowy: