Warsztaty sobota

Po plan skrócony zapraszamy serdecznie >>tutaj<<

Plan Szczegółowy:

Sobota

Wiata Muzyczna (wiata za Cerkwią, za skarpą i placem zabaw)

10:00-12:00 – Warzywna Orkiestra Paprykalaba – warsztaty tworzenia instrumentów z warzyw ze wspólnym muzykowaniem

Warzywna Orkiestra Paprykalaba to eksperyment polegający na poszukiwaniu dźwięków, jakie można wydobyć z nietradycyjnego materiału. Uczestnictwo w orkiestrze warzywnej nie wymaga wcześniejszego przygotowania muzycznego, a ponieważ instrumenty wykonujemy samodzielnie z taniego, tymczasowego tworzywa-warzywa, oznacza to, że Paprykalaba pozwala rozwijać swój potencjał muzyczny (i aktorski!) każdemu. Podczas warsztatów najpierw pomożemy wszystkim chętnym zrobić instrumenty takie jak flet z marchewki, puzon z cukinii, trąbka z ogórka, instrumenty perkusyjne z arbuzów, dyń, selerów, papryk i fasoli. A potem wspólnie razem na nich zagramy. Warsztaty odbywać się będą przez trzy festiwalowe dni i zakończą się koncertem z udziałem uczestników.

Warzywna Orkiestra Paprykalaba powstała ponad 10 lat temu. Jak sama nazwa wskazuje, to zespół, który gra na warzywach. W zależności od sezonu są to marchewki, cukinie, ogórki, dynie, arbuzy (to chyba jedyny owoc ;-)) pietruszki, selery, papryki i co tam jeszcze znajdzie się na straganie. Gra klezmer, punk-rocka, folk i trochę disco. Głównie covery swoich ulubionych kapel, które nie są najbardziej znane na świecie, a powinny. Nazwę wzięła od najwspanialszej Perkalaby z Ukrainy i z jej repertuaru ma najwięcej utworów. Paprykalaba przez wiele lat uczestniczyła w ukraińskim festiwalu Artpole, kilka razy była w Berlinie na festiwalu instrumentów DIY Selbstgebaute Musik, z warsztatami odwiedziła prawie wszystkie Domy Kultury w Polsce oraz wiele minifestiwalów, pikników i różnych imprez. Jest zawsze przyjmowana z entuzjastycznym zadziwieniem i nieskrywaną radością zarówno przez dzieciaki jak i dorosłych.

Ilość miejsc: 30, obowiązują zapisy

Dla kogo: Starsze dzieci / Older children, Młodzież / Youth, Dorośli / Adults

Język: PL/ENG

EKO

12:00-14:00 -Wszystko Gra – Bogdan Bracha dorośli – warsztaty muzyczne

„Wszystko gra”. Czy faktycznie wszystko zagra i każdy zaśpiewa, będzie zależało tylko od Was – uczestników warsztatów, które przeprowadzi założyciel i lider Orkiestry Św. Mikołaja – zespołu, o mówi się, że „wymyślił folk w Polsce”. Bogdan Bracha jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny folkowej, praktykiem i teoretykiem tego nurtu. W czasie otwartego spotkania Bogdan Bracha podzieli się z jego uczestnikami swoją wiedzą i przemyśleniami o folku. Spotkanie będzie także okazją do bezpośredniego kontaktu z instrumentami i muzyką i śpiewem. Tym razem Bogdan Bracha stworzy swoją Orkiestrę z uczestników warsztatów. Okaże się, że muzykowanie nie jest wcale takie trudne! Obiecujemy, że mimo pierwszego spotkania Orkiestra Bogdana od razu zagra do słuchu, a może i do tańca!

Bogdan Bracha to muzyk i animator kultury. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny folkowej, praktykiem i teoretykiem tego nurtu. Orkiestra św. Mikołaja , której jest liderem i głównym twórcą repertuaru. Orkiestra św. Mikołaja jako jeden z pierwszych zespołów w kraju wykonywała muzykę opartą na folklorze polskim i słowiańskim i ukształtowała styl folkowego muzykowani a w Polsce, tworząc podstawy popularności tej muzyki. Bogdan Bracha jest też twórcą innych projektów muzycznych takich jak: zajmujący się muzyką dawną „Odpust Zupełny (Grand Prix Festiwalu Polskiego Radia), oraz licznych projektów których celem była praca z młodzieżą m.in. Się Gra (Folkowy Fonogram Roku, III nagroda na Festiwalu Polskiego Radia), Kapela Łem, Dziwny chór EncePence. Oprócz bogatej działalności koncertowej, Bogdan Bracha ma w swoim dorobku liczne zajęcia, warsztaty oraz koncerty edukacyjne zagrane przez jego zespoły np. W Filharmoniach: Narodowej i Lubelskiej , II i III Programie Polskiego Radia. W podręczniku szkolnym z roku 2014 wydanym przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne jeden z tematów poświęcono Orkiestrze św. Mikołaja i działaniom w Chatce Żaka: zespołowi muzycznemu, Pismu Folkowemu i festiwalowi „Mikołajki Folkowe”.

Bez limitu miejsc.

Dla kogo: dla każdego!

Język: PL

14:00-15:30 – Dźwięki z Korzenia – Maciej Lubaś – warsztaty gry na digeridoo

Didgeridoo jest to tradycyjny instrument pochodzący z Australii, wykorzystywany przez Aborygenów. Didgeridoo to drewniana trąba, która może powstać naturalnie w wyniku działalności termitów. W naszych warunkach powstaje poprzez ręczne lub mechaniczne drążenie. Obecnie instrument ten możemy spotkać w różnych stylach muzycznych. Instrument posiada charakterystyczny głęboki wibrujący dźwięk.

Na warsztatach nauczysz się: podstawowego dźwięku, jakim jest dron, dźwięków opartych na samogłoskach oraz spółgłoskach, dźwięków naśladujących zwierzęta, np. ptaka kookaburre czy psa dingo, modulacji dźwięków podstawowych, oddechu kołowego, sylab do tworzenia rytmów. Dla osób znających podstawy przewidziana jest nauka rytmów.

Zajęcia poprowadzi Maciej Lubaś, który zajmuje się grą oraz wyrobem didgeridoo od 2004r. Członek stowarzyszenia Didjeridoo.pl zrzeszającego muzyków, budowniczych oraz sympatyków didgeridoo. Współorganizator Festiwalu Didgeridoo – Dźwięki z Korzenia. Organizator I festiwalu didgeridoo w Lublinie.

Współpracował już z zespołami Tombas oraz Zinioni, założyciel zespołu DRON.

Macieja i jego didgeridoo możecie posłuchać tutaj:

Ilość miejsc: 12, obowiązują zapisy

Dla kogo: Młodzież / Youth, Dorośli / Adults

Język: PL/ENG

16:00-17:00 – Przerwa na refleksję.

Godzina festiwalowego spokoju i ciszy. Nabożeństwo w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Gorajcu, dawnej cerkwi greckokatolickiej.

Bez limitu miejsc.

Dla kogo: dla każdego!

Czatownia lub Wiata Muzyczna

18:00-19:30 – Nauka gry na dudach – Piotr Szutka

Warsztat gry na dudach jaki proponuję to część teoretyczna, czyli krótko o historii, rodzajach dudy, technikach gry, i część praktyczna w której każdy uczestnik warsztatu dostanie do ręki instrument i spróbuje swoich sił. Z chętnymi spróbujemy nauczyć się zagrać przynajmniej jedną piosenkę wspólnie.

Piotr Szutka: Jestem z Lubaczowa. Dudami zajmuję się około 10 lat. Wykonuję różne ich rodzaje, ale także klarnety fujarki i szałamaje

Ilość miejsc: 10, obowiązują zapisy na całą serię i na pojedyncze warsztaty.

Zalecane jest wzięcie udziału w kliku (w tym wszystkich) warsztatach z serii.

Dla kogo: Starsze dzieci / Older children, Młodzież / Youth, Dorośli / Adults

Język: PL

Strefa zdrowia (namiot naprzeciw Biura Festiwalowego)

12:00-13:30 – AcroYoga – Acro Tribe

AcroYoga w inspirujący sposób łączy ze sobą kilka elementów: mądrość jogi, dynamikę akrobatyki oraz delikatność masażu. To pełna wrażliwości wymiana, która pozwala nam pogłębiać zaufanie do siebie, partnera oraz przestrzeni. Otwiera zmysły, rozwija empatię i umiejętność komunikacji, buduje stabilność, jednocześnie wzmacnia i rozluźnia. Tworzy harmonię. Pozwala zintegrować emocje i ciało, poszerzyć świadomość, wzbić się wysoko i doświadczyć tego, jak niemożliwe staje się możliwe. Sprawia, że nasze ciało staje się pełne życiowej energii. Daje wolność. Potrafi zatrzymać czas, byśmy mogli poczuć czystą radość płynącą z nieskrępowanego bycia tu i teraz. Jest piękna. I za to właśnie ją kochamy!

Ilość miejsc: 30, obowiązują zapisy

Dla kogo: Młodzież / Youth, Dorośli / Adults

Język: PL/ENG

14:00-15:30 – Warsztaty kuglarskie – Leśne Licho Grupa Artystyczna i Teatr Ognia Utopia

Leśne Licho Grupa Artystyczna ze Stalowej Woli przy współpracy z Teatrem Ognia Utopia z Zamościa po raz kolejny zawitają na Folkowisku.

Warsztaty Kuglarskie z poi, kija i szczudlarskie, to świetna forma ruchu i ćwiczeń zręcznościowych. Kto był, ten wie! Kto nie był – niech się przekona!
Z ogniowym pozdrowieniem!

Dla kogo: Starsze dzieci / Older children, Młodzież / Youth, Dorośli / Adults

Język: PL

Mała Scena

10:00-12:00 – Warsztat robienia drewnianych łyżek – Arek Bochen

Struganie łyżek. Celem warsztatu będzie zrobienie łyżki od podstaw z surowego drewna osikowego. Będziemy używać siekierki, zwykłych noży i noży do łyżek. Będziemy pracować w rękawicach antyprzepięciowych.

Jestem leśnikiem, cieślą, pasjonatem drewna. Mieszkam z rodziną w domu z gliny i słomy. W samym środku lasu. Nie brakuje mi tutaj materiału na łyżki.

Ilość miejsc: 3, obowiązują zapisy (dodatkowe miejsca jeślli ktoś przyjdzie ze swoim nożem)

Dla kogo: Młodzież / Youth, Dorośli / Adults

Język: PL/ENG

EKO

12:00-13:00 – Szarpuszki – Robert Naczas – warsztaty budowy instrumentów

Przyspieszony kurs budowy SZARPUSZEK – jednostrunowych instrumentów muzycznych.
Zbuduj swój własny kijograj i zostań legendą bluesa z delty Gnojnika.

Więcej o instrumentach możecie przeczytać >>tutaj<<.

Ilość miejsc: 7, obowiązują zapisy

Dla kogo: Starsze dzieci / Older children, Młodzież / Youth, Dorośli / Adults

Język: PL/ENG

EKO

13:00-14:00 – Warsztaty ceramiczne – Paweł Kleszczyński

Warsztaty małych form rzeźbiarskich, palcynki postaci zwierzęcych, miseczki z motywem zbóż i roślin, ceramiczne obrazki do zawieszenia.

Paweł Kleszczyński – ceramik, z dużym doświadczeniem, znajomością technik toczenia, prac rzeźbiarskich, w prowadzeniu warsztatów dla dorosłych i młodzieży

Ilość miejsc: 15, obowiązują zapisy

Dla kogo: Młodzież / Youth, Dorośli / Adults

Język: PL

14:00-15:00 – Warsztaty ceramiczne – Paweł Kleszczyński

Warsztaty małych form rzeźbiarskich, palcynki postaci zwierzęcych, miseczki z motywem zbóż i roślin, ceramiczne obrazki do zawieszenia.

Paweł Kleszczyński – ceramik, z dużym doświadczeniem, znajomością technik toczenia, prac rzeźbiarskich, w prowadzeniu warsztatów dla dorosłych i młodzieży

Ilość miejsc: 15, obowiązują zapisy

Dla kogo: Młodzież / Youth, Dorośli / Adults

Język: PL

 

Wiata rękodzieła (wiata za Dzieciowioską)

10:00-12:00 – Warsztaty kolażu analogowego – Anna Waligórska

Kolaż to sztuka tworzenia kompozycji z dowolnych materiałów, najczęściej ze zdjęć. Podczas warsztatów będziemy uczyli się łączyć elementy tak, by nadać im nowy kontekst i znaczenie. W każdym z nas drzemią ukryte umiejętności twórcze, każdy jest w stanie stworzyć ciekawy, kolorowy kolaż. Proces tworzenia kompozycji kolażowej jest nie do końca zaplanowany. Efekt końcowy uzależniony jest od elementów, które wybierzemy i sposobów ich łączenia. Dobra zabawa i ciekawe efekty zapewnione:)

Jestem malarką, projektantką, ilustratorką, nauczycielką akademicką na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, doktorem sztuki. Moją specjalnością jest malarstwo, zajmuję się także malarstwem ściennym i witrażem. Jestem współautorką (wraz z Miłoszem Waligórskim) książek: „Małe prozy” (2016) oraz „Ziele i zoo” (2019). Jako autorka ilustracji współpracuję z wydawcami literatury pięknej (m.in. Książkowe Klimaty, Znak). Jestem autorką i współautorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Ilość miejsc: 20, obowiązują zapisy

Dla kogo: Starsze dzieci / Older children, Młodzież / Youth, Dorośli / Adults

Język: PL/ENG

EKO

12:00-13:30 – Filcowanie na mokro – biżuteria  kwiatowa – Marta Czarnecka

Będziemy tworzyć biżuterię sznurkowo filcowa ,każda Pani może stworzyć niepowtarzalną biżuteri.

Inspiracją w pracy jest natura , z rękodziełem w podróży od kilku lat ,zaczarowany rękodzieła świat 🥰

Ilość miejsc: 9, obowiązują zapisy

14:00-15:30 – Cuda, cudeńka akwarelą malowane – Izabela Polakowska

Warsztaty akwarelowe = eksplozja barw! Jedyne co musisz wiedzieć, to to że będziesz brudny 🙂 Dlatego nie ubieraj się w nowe, nie daj boże białe ubrania. Będziemy pryskać pędzlem, szczoteczką do zębów, bawić się plamami i solą. Stworzymy niesamowite stwory, będą to mogły być realistyczne ale i te ukryte w Twojej wyobraźni. Wszystko zależy od Ciebie, ja pomogę Ci w tym jak tylko będę potrafiła 🙂

Artystka plastyk, wielbicielka kolorów, zawsze płynę pod prąd- to właśnie ja Izabela Polakowska. Dowolnie łączę style i techniki, cenię sobie kompozycję i dbałość o szczegóły. Maluję zwykle to na co mam ochotę i tym co mam pod ręką. Dlatego też nie dziw się, jeżeli na moim obrazie znajdziesz akwarelę, pastę złotniczą, olej, piórka czy świecidełka. Używam materiałów profesjonalnych -najwyższej jakości, nie musisz się zatem obawiać, że obraz wyblaknie lub farba z niego odpadnie 🙂

Ilość miejsc: 10, obowiązują zapisy

Dla kogo: 11-14 lat

Język: PL

15:30-17:00 – Warsztaty dla rodziców „Dziecko pępkiem wszechświata” – Nina Oktaba, Edyta Wilk, Basia Psiuk

Ilość miejsc: 15, obowiązują zapisy

17:30-19:00 – Przyśpiewka Gorajecka – Jaga Szeptalin – opiszemy nasz festiwal w rymach na tradycyjną nutę

Zapraszam serdecznie na warsztat przyśpiewki, podczas którego zadbamy o nasze głosy, nauczymy się tradycyjnej melodii przyśpiewkowej, wyzwolimy kreatywności podczas pisania przyśpiewki, a na koniec – zaprosimy też innych do wysłuchania naszego dzieła i wspólnego śpiewu.

Jaga Szeptalin – autorka bajek i piosenek, wokalistka, autorka Barwnego Podcastu – cyklu barwnych spotkań online. Tradycyjne pieśni słowiańskie śpiewa od 2011 roku, obecnie w grupach Swada i Strojone. Autorka kołysanek, bajek („Bajkowe Kołysanki” – płyta i książka z tekstami) i zabaw dla najmłodszych (autorskie scenariusze zajęć – Cicho Sza Bajki), a także pieśni wykorzystanych w spektaklach „PreLudium Słowiańskie” (pieśń „Modły (Cichcnie gwar w osadzie)”) i „QUBE” (pieśń „Wzejdź jasne słońce”). Od 2014 roku prowadzi warsztaty pisania przyśpiewek, od 2016 warsztaty pieśni i głosu „Barwny Śpiew”, a od 2020 wielopokoleniowe „Poranki Śpiewanki”, gdzie propaguje zdrowe oddychanie i poszukiwanie własnego, wielobarwnego brzmienia, Od 2020 roku rozwija autorskie metody pracy z pieśnią w procesach terapeutycznych m.in. współtworząc autorski cykl „Narodziny Dają Głos”.

Bez limitu miejsc.

Dla kogo: dla każdego!

Język: PL

Spichlerz (przejście do Wiaty Rękodzieła)

14:15-15:00 – Żywy ocet – Ewa Garniec i Renia Płoskoń

Żywy ocet:
1. Jak powstaje, czym jest.
2. Jak zrobić w domu.
3. Właściwości zdrowotne.
4. Zastosowanie kulinarne.
5. Wykorzystanie kosmetyczne.
6. Użycie gospodarcze.
Degustacja octów.

Ewa Garniec – Zajmuję się ziołami, dziką kosmetyką i dziką kuchnią. By być bliżej Natury wyprowadziłam się na Roztoczańską wieś do starego gospodarstwa. By mieć kontakt z ludźmi prowadzę letnie warsztaty tego i owego. 😉

Ilość miejsc: 6-12 osób, obowiązują zapisy

Dla kogo: Dorośli / Adults
Język: PL/ENG
EKO

16:00-17:00 – Olejki eteryczne – wprowadzenie- Ewa Garniec i Renia Płoskoń

Czym są i czym nie są olejki eteryczne, jak powstają. O bezpiecznym stosowaniu olejków. Oraz konkurs (bez nagród) na rozpoznawanie i nazywanie zapachów własnymi słowami.

Ewa Garniec – Zajmuję się ziołami, dziką kosmetyką i dziką kuchnią. By być bliżej Natury wyprowadziłam się na Roztoczańską wieś do starego gospodarstwa. By mieć kontakt z ludźmi prowadzę letnie warsztaty tego i owego. 😉

Ilość miejsc: 5-10 osób, obowiązują zapisy

Dla kogo: Młodzież / Youth,, Dorośli / Adults
Język: PL/ENG
EKO

Pleciowisko

10:00-14:00 – Podstawowe sploty wikliniarskie – Jacek Wydrzyński i  Miro Orłowski

Na warsztatach nauczymy wykonania okrągłego denka które może być jednocześnie piękną ozdobą każdego wnętrza i ogrodu. Uczestnicy poznają podstawowe sploty wikliniarskie których opanowanie da możliwość dalszej nauki tego rzemiosła.

Rybotyckie Akcje Artystyczne. Jesteśmy grupą twórców oraz animatorami kultury. Nasze działania opieramy zarówno na tradycji jak i nowoczesności. Zajmujemy się rzeźbą w drewnie, winiarstwem artystycznym, landartem oraz aranżacją przestrzeni. Organizujemy i prowadzimy warsztaty rękodzieła i plenery artystyczne.

Ilość miejsc: 10, obowiązują zapisy

Dla kogo: Młodzież / Youth, Dorośli / Adults

Język: PL/ENG

EKO

15:00-16:00 – Kisić każdy może – Leon Murawski – warsztaty kiszenia warzyw

Nauka kiszenia warzyw sezonowych. Pyszne i zdrowe.

Ilość miejsc: 30, obowiązują zapisy

Proszę w miarę możliwości przynieść ze sobą słoiki z nakrętkami.

Dla kogo: Starsze dzieci / Older children, Młodzież / Youth, Dorośli / Adults

Język: PL/ENG

EKO

 

Krąg ogniskowy (za wiatą rękodzieła)

14:00-15:30 – Śpiewajmy co lubimy – Tadeusz Serwatka

Warsztat ma wzbogacić repertuar śpiewany przy ognisku o mniej znane a ciekawe piosenki, które przywiozą uczestnicy Folkowiska. We wspólnym śpiewie wymienimy się ulubionymi pieśniami i zaimprowizujemy akompaniament.

Zapraszamy z Waszymi

  • pieśniami (dobrze, by można było je znaleźć w Internecie, możecie też przynieść kilka kopii papierowych z tekstami)
  • instrumentami i przeszkadzajkami.

Wspólnie wybierzemy utwory (jakieś 3-4 piosenki), a następnie nauczymy się tekstu i melodii. Finał warsztatów wieczorem przy ognisku!

Tadeusz o sobie: Byłem dwa razy na Folkowisku i festiwal na tyle mi się spodobał, że chcę się włączyć w działania warsztatowe. Interesuje mnie wszelka muzyka, uczę się grać na lirze korbowej i trochę śpiewać. Ciekawi mnie świat i ludzie.

Bez limitu miejsc.

Dla kogo: Młodzież / Youth, Dorośli / Adults

Język: PL

16:30-18:00 – Głupi mędrcy, mądrzy głupcy – Małgorzata Litwinowicz – warsztaty sztuki opowiadania.

Istnieją liczne historie o tym, że coś stale się ludziom myli. Żeśmy czegoś zapomnieli, coś z czymś pomieszali, jakiegoś kogoś wzięli za kogoś innego. Wiemy, a jednak nie wiemy. Znacie? Zdarza się Wam? To jesteśmy w domu. Wszystko to zmierza niechybnie do pytań w rodzaju: „ A ja co tu robię?” (i nawet takich już bardzo ciężkich w rodzaju „Kim jestem”). Eksplorując ten właśnie wymiar opowiadania: paradoks, pomyłkę, nieudaczność – chciałabym w naszym spotkaniu sięgnąć zarówno do tradycyjnych historii o głupich mędrcach, czyli mądrych głupcach, jak i do zdarzeń prawdziwych, w których właśnie przez potknięcie i błąd odsłania się coś o nas, rozumie i zaletach jego braku, o świecie oraz o tym czym rzeczy są i czy w ogóle są. Opowiem historie inspirowane opowiadaniami Isaaca Bashevisa Singera i Menachema Kipnisa oraz zdarzeniami prawdziwymi zwanymi często faktami (źródła prasowe).

Jestem opowiadaczką. Zajmują mnie historie tradycyjne, ale przede wszystkim – opowiadanie literatury i łączenie żywego opowiadania ze źródłami historycznymi. Szukanie w tekstach literackich żywiołu ustności i radości wspólnego wędrowania przez historię. Jestem współzałożycielką Stowarzyszenia Grupa Studnia O. (1997). W latach 2006-2018 byłam kuratorką programu Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadaniaw Warszawie. Pracuję także w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i zajmuję się tam historią kultury XIX wieku. Umiejętność wybierania historii i budowania wokół nich wielowątkowej opowieści badawczej uważam za ważny i twórczy aspekt pracy naukowej. Opowiadam przede wszystkim dorosłym. Prowadzę także warsztaty i popularyzatorskie wykłady dotyczące sztuki opowiadania.

Ilość miejsc: 20, obowiązują zapisy

Dla kogo: Młodzież / Youth, Dorośli / Adults
Spotkanie jest przeznaczone dla młodzieży i dorosłych. Dzieci mogą wziąć w nim udział pod opieką dorosłych.

Język: PL/ENG

Biuro Festiwalowe

11:00-14:00 – Spacer z Zielarzem – Zielarz Zbyszek Bliziński

Czy byliście kiedyś na gorajeckich łąkach na spacerze z zielarzem? Zbyszek Bliziński to prawdziwa encyklopedia zielarstwa.

Uczestnicy wybiorą się z Zielarzem Zbyszkiem na spacer po okolicy. Zbyszek codziennie przemierza lasy, pola, łąki i bagna w poszukiwaniu roślin leczniczych w odpowiedniej fazie rozwoju. Przejął on tradycje zielarskie po swojej babci, która żyła aż 104 lata wzmacniając swoje serce, żołądek, czy stawy herbatami i naparami z ziół. Na każdym Folkowisku jest to jedna z głównych atrakcji dla uczestników ciesząca się zawsze dużym zainteresowaniem.

Dodatkową atrakcją będzie komentarz ornitologa – Krzyśka Monastyrskiego.

Dla kogo: dla każdego!

Język: PL

EKO

15:30 Spotkanie pod Biurem, 16:00-16:45 – Zwiedzanie cieszanowskiej synagogi – Anna Wencel

Co to jest aron ha-kodesz? Gdzie znajdowała się bima? Co oznacza zachowany napis na zachodniej ścianie synagogi? Dlaczego w synagodze jest „babiniec”? Dowiecie się podczas zwiedzania. W synagodze znajduje się obecnie wystawa „Przetrwanie w Sarajewie”, która przyjechała z Żydowskiego Muzeum Galicja – o niej także będzie można usłyszeć w czasie zwiedzania.

Anka Wencel – edukatorka i przewodniczka w Żydowskim Muzeum Galicja, w wolnym czasie robi wycinAnki, rysuje i pisze (zwykle do szuflady). Od kilku lat prowadzi na Folkowisku warsztaty związane z kulturą żydowską.

Pojechać można swoim samochodem.

Dla kogo: Starsze dzieci / Older children, Młodzież / Youth, Dorośli / Adults

Język: PL

17:00-19:00 – Spotkanie z ptakami – Krzysiek Monastyrski – Spacer z ornitologiem

Wycieczka lub w czasie deszczu prelekcja o rozpoznawaniu ptaków pospolitych.

Krzysztof Monastyrski to pasjonat przyrody urodzony w 1965r- więc ma już kilka siwych włosów i zmarszczek na twarzy. Ukończył geografie na UMCS w Lublinie. Przez 4 lata był nauczycielem a następnie pracował latami w Służbie Celnej. W pracy tej dosłużył szczęśliwie emerytury mundurowej w stopniu komisarza celnego- mając za sobą także funkcje Naczelnika UC. Na granicy- oprócz mozolnej gonitwy za przemytnikami- jego pasja pomagała m.in. w rozpoznawaniu przewożonych chronionych zwierząt z Konwencji CITES.

Dla kogo: dla każdego!

Język: PL

EKO

Cerkiew w Gorajcu pw. Narodzenia NMP

13:00-13:45 – Dźwiękiem i obrazem o cerkwi w Gorajcu – Jan Mateusz Pieniążek i Małgorzata Dawidiuk

Jan Mateusz Pieniążek – poeta i bard wykona akatysty (hymny cerkiewne).
Małgorzata Dawidiuk opowie o konserwacji malowideł ściennych w cerkwi w Gorajcu.

Dla kogo: dla każdego!

Język: PL

Namiot biesiady (między Chutorem a Małą Sceną)

18:00-19:00 – Śpiew z Niezapominajkami – piosenki regionalne

Zespół Niezapominajki z Cieszanowa jak zwykle rozkręca Folkowisko 🙂
W ich repertuarze usłyszeć można pieśni ludowe, patriotyczne, a czasem także nowocześniejsze.

Członkinie zespołu nagrały przebój „Satisfaction” we własnej aranżacji dla zespołu The Rolling Stones.
Możecie posłuchać >>tutaj<<!

Dla kogo: dla każdego!

Język: PL

Tu ciągle coś się dzieje:

Ziołowe maseczki dla urody za piątaka – Ewa Garniec

Miejsce: Spichlerz
Czas: 15:00 do 19:00

Zrobisz sobie ziołową maseczke na buzię. Bez leżenia, bez kapania. Przyjdź bez makijażu z oczyszczoną buzią. Dla doroslych, dużych i średnich dzieci. Max 6 osób. Parokrotnie.

Zajmuję się dziką kosmetyką, robię mydła i perfumy botaniczne, w drogerii kupuję tylko szczoteczki do zębów.
https://garniec-zlota.wixsite.com/polski

Dla kogo: dla każdego!

Język: PL/ENG

EKO

Kąpiel za piątaka – Renata Płoskoń

Miejsce: Spichlerz,
Czas: 15:00 do 19:00

Chcesz aby Twoje dziecko stworzyło piasek do kąpieli? Przyjdź z nim na nasze stoisko pomiędzy koncertami w godzinach od 15 do 19, a Twoje dziecko wyjdzie od nas z porcją piasku musującego na najbliższą kąpiel.

Renata Płoskoń – zakręcona na eko. Prowadzi warsztaty z dziećmi, interesuje się ziołami, naturalną kosmetyką i eko-perma uprawami.

Dla kogo: dla każdego!

Język: PL/ENG

EKO

Strefa dźwięku dla dzieci – Tomasz Kozdraj

Miejsce: Jarmark Cudów – Stoisko z instrumentami Rzeczy Drugie

Jestem muzykantem, pasjonatem i wielbicielem muzyki, a także twórcą instrumentów perkusyjnych: recyklingowych happy drums (tank drums, gazofony), różnego rodzaju bębnów i innych. Przez ostatnie lata tworzę najwięcej instrumentów recyklingowych, czyli happy drums, które nazwałem „gazofonami” (inna nazwa ogólnie znana to tank drum). Ich zaletą jest to, że każdy może się na nich szybko nauczyć grać. Powstają ze starych butli gazowych, w skalach 440, 442 i 432 Hz, a ostatnio również w skali 417 Hz. Tonacje są bardzo różne, od a-moll, C-dur, itd., poprzez skalę frygijską, bluesową, akebono, pentatoniki, aż do moich autorskich. Robię ręcznie kalimby z drewna i z kokosa, rury didgeridoo i kije deszczowe z bambusa, burzowce, dzwonki.

Dla kogo: dla każdego!

Język: PL

EKO

Malowanki dla najmłodszych – Piotr Dudanowicz

Miejsce: Jarmark Cudów – Stoisko Białoruskie koszulki z „jajem” 🙂

Zapraszamy na nasze stoisko dzieci – przygotowaliśmy dla Was miejsce, byście mogli usiąść i pomalować białoruskie malowanki dzięki księgarni viedy.eu.

Dla kogo: Małe dzieci / Small children,, Starsze dzieci / Older children

Język: PL

 

Po plan skrócony zapraszamy serdecznie >>tutaj<<

Plan Szczegółowy: