Warsztaty – program szczegółowy

Po plan skrócony zapraszamy serdecznie >>tutaj<<

Czwartek

Wiata Muzyczna (wiata za Cerkwią, za skarpą i placem zabaw)

10:00-14:00 – „Witraż secesyjny” – Andrzej i Urszula Nowak – wspólne tworzenie witrażu

Opracowana ok. 1895 roku przez Louis’a Comfort Tiffany’ego (1848-1933) technika łączenia szkła, pozwoliła na uzyskanie niedostępnej do tej pory lekkości i delikatności prac. W skromnych ramach czasowych uczestnicy warsztatów praktycznie zapoznają się z zarysem problematyki projektowania i wykonania witraży w technice Tiffany’ego.

Zajęcia poprowadzą Urszula i Andrzej Nowakowie.

Ilość miejsc: 8, obowiązują zapisy

16:00-17:30  – Nauka gry na dudach – Piotr Szutka

Warsztat gry na dudach jaki proponuję to część teoretyczna, czyli krótko o historii, rodzajach dudy, technikach gry, i część praktyczna w której każdy uczestnik warsztatu dostanie do ręki instrument i spróbuje swoich sił. Z chętnymi spróbujemy nauczyć się zagrać przynajmniej jedną piosenkę wspólnie.

Piotr Szutka: Jestem z Lubaczowa. Dudami zajmuję się około 10 lat. Wykonuję różne ich rodzaje, ale także klarnety fujarki i szałamaje

Ilość miejsc: 10, obowiązują zapisy na całą serię i na pojedyncze warsztaty.

Zalecane jest wzięcie udziału w kliku (w tym wszystkich) warsztatach z serii.

Strefa zdrowia 

16:30-18:00 – AcroYoga – Acro Tribe

AcroYoga w inspirujący sposób łączy ze sobą kilka elementów: mądrość jogi, dynamikę akrobatyki oraz delikatność masażu. To pełna wrażliwości wymiana, która pozwala nam pogłębiać zaufanie do siebie, partnera oraz przestrzeni. Otwiera zmysły, rozwija empatię i umiejętność komunikacji, buduje stabilność, jednocześnie wzmacnia i rozluźnia. Tworzy harmonię. Pozwala zintegrować emocje i ciało, poszerzyć świadomość, wzbić się wysoko i doświadczyć tego, jak niemożliwe staje się możliwe. Sprawia, że nasze ciało staje się pełne życiowej energii. Daje wolność. Potrafi zatrzymać czas, byśmy mogli poczuć czystą radość płynącą z nieskrępowanego bycia tu i teraz. Jest piękna. I za to właśnie ją kochamy!

Ilość miejsc: 30, obowiązują zapisy

Mała Scena

15:30-17:00 – Powiem jednakże. Mówimy Mickiewicza – Małgorzata Litwinowicz – warsztaty sztuki opowiadania.

„Powiemże, jakie złowiono straszydło. Choć powiem – nikt nie uwierzy. Powiem jednakże!” – to jest piękny werset ze „Świtezi”, który mówi wiele o opowiadaniu. W balladach Mickiewicza wiele innych spraw dotyczących opowiadania wyłożone jest, jak w dobrej (bo krótkiej) instrukcji. Z lektury ballad wynika, że opowiadanie to: a) uporczywość (powiem jednakże); b) niepewność zmysłów i ufność wobec wyobraźni (zdajesz się wisieć w środku niebokręga) c) odwołanie do tradycji (z dawna już słysząc o przejeździe kupców); d) powrót do źródeł sztuki (a potem litość i trwoga); e) przyjemność (To lubię!) f) krajobraz (spojrzyj Marylu, gdzie się kończą gaje); g) śmiech (i iskry z gęby sypie, i ciągnie mię, i szczypie, ach dosyć) h) szał (to mój! To mój! To mój!) Balladowa Mickiewiczowa opowieść pozostaje trafna, ekstatyczna i rozumna jednocześnie. Wspólnie więc zawołajmy: sadźmy lilije! Śpiewajmy ballady, mówmy Mickiewicza. O tym będzie ten warsztat.

Jestem opowiadaczką. Zajmują mnie historie tradycyjne, ale przede wszystkim – opowiadanie literatury. Szukanie w tekstach literackich żywiołu ustności i radości wspólnego wędrowania przez historię. Jestem współzałożycielką Stowarzyszenia Grupa Studnia O. (1997). W latach 2006-2018 byłam kuratorką programu Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadaniaw Warszawie. Pracuję także w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i zajmuję się tam historią kultury XIX wieku. Umiejętność wybierania historii i budowania wokół nich wielowątkowej opowieści badawczej uważam za ważny i twórczy aspekt pracy naukowej. Opowiadam przede wszystkim dorosłym. Prowadzę także warsztaty i popularyzatorskie wykłady dotyczące sztuki opowiadania.

Ilość miejsc: 20, obowiązują zapisy

Wiata rękodzieła

14:00-15:30 – Cuda, cudeńka akwarelą malowane – Izabela Polakowska

Warsztaty akwarelowe = eksplozja barw! Jedyne co musisz wiedzieć, to to że będziesz brudny 🙂 Dlatego nie ubieraj się w nowe, nie daj boże białe ubrania. Będziemy pryskać pędzlem, szczoteczką do zębów, bawić się plamami i solą. Stworzymy niesamowite stwory, będą to mogły być realistyczne ale i te ukryte w Twojej wyobraźni. Wszystko zależy od Ciebie, ja pomogę Ci w tym jak tylko będę potrafiła 🙂

Artystka plastyk, wielbicielka kolorów, zawsze płynę pod prąd- to właśnie ja Izabela Polakowska. Dowolnie łączę style i techniki, cenię sobie kompozycję i dbałość o szczegóły. Maluję zwykle to na co mam ochotę i tym co mam pod ręką. Dlatego też nie dziw się, jeżeli na moim obrazie znajdziesz akwarelę, pastę złotniczą, olej, piórka czy świecidełka. Używam materiałów profesjonalnych -najwyższej jakości, nie musisz się zatem obawiać, że obraz wyblaknie lub farba z niego odpadnie 🙂

Ilość miejsc: 10, obowiązują zapisy

Pleciowisko

10:00-14:00 – Podstawowe sploty wikliniarskie – Jacek Wydrzyński i  Miro Orłowski

Na warsztatach nauczymy wykonania okrągłego denka które może być jednocześnie piękną ozdobą każdego wnętrza i ogrodu. Uczestnicy poznają podstawowe sploty wikliniarskie których opanowanie da możliwość dalszej nauki tego rzemiosła.

Rybotyckie Akcje Artystyczne. Jesteśmy grupą twórców oraz animatorami kultury. Nasze działania opieramy zarówno na tradycji jak i nowoczesności. Zajmujemy się rzeźbą w drewnie, winiarstwem artystycznym, landartem oraz aranżacją przestrzeni. Organizujemy i prowadzimy warsztaty rękodzieła i plenery artystyczne.

Ilość miejsc: 10, obowiązują zapisy

 

Piątek

Wiata Muzyczna

9:00-10:00 – Warsztat oddychania, mruczenia i głębokiego słuchania – Nasta Niakrasawa

Podstawę będą stanowiły ćwiczenia wzmacniające mięśnie krtani, języka i przepony wzięte z gimnastyki oddechowej Swietłany Natarowej. Ćwiczenia z głębokiego słuchania zaczęrpnęłam z teorii Pauline Oliveros. Do tego dokładam ćwiczenia na rozluźnienie szczęki i poszczególnych partii górnej części tułowia. Zabierzcie ze sobą matę lub coś do posłania na ziemi, tak by móc wygodnie usiąść lub położyć się. Warsztat poranny, więc potraktujemy go jako drugie przebudzenie drugiego dnia na Folkowisku! 😉 Do zobaczenia!

Nasta Niakrasava – etnomuzykolożka, śpiewaczka. Pochodzi z Polesia białoruskiego. Ukończyła dyrygenturę chóralną oraz historię sztuki w Mińsku. Absolwentka warszawskiej Muzykologii. Łączy działalność naukowo-badawczą z działalnością artystyczną. Jej repertuar – to z jednej strony dawne pieśni ludowe pieczołowicie przygotowane tak jak śpiewały wiejskie mistrzynie i mistrzowie, z drugiej strony – to współczesne interpretacje ludowego repertuaru z wykorzystaniem różnych stylistyk muzyki popularnej. Znana z wykonań muzyki tradycyjnej a capella oraz udziału w takich zespołach jak Kviecień, FolkRoll, R.U.T.A., Jacek Kleyff.

Ilość miejsc: 25, obowiązują zapisy

14:30-18:00 – Nauka gry na dudach – Piotr Szutka

Warsztat gry na dudach jaki proponuję to część teoretyczna, czyli krótko o historii, rodzajach dudy, technikach gry, i część praktyczna w której każdy uczestnik warsztatu dostanie do ręki instrument i spróbuje swoich sił. Z chętnymi spróbujemy nauczyć się zagrać przynajmniej jedną piosenkę wspólnie.

Piotr Szutka: Jestem z Lubaczowa. Dudami zajmuję się około 10 lat. Wykonuję różne ich rodzaje, ale także klarnety fujarki i szałamaje

Ilość miejsc: 10, obowiązują zapisy na całą serię i na pojedyncze warsztaty.

Zalecane jest wzięcie udziału w kliku (w tym wszystkich) warsztatach z serii.

16:00-18:00 – Warzywna Orkiestra Paprykalaba – tworzenie i gra na instrumentach z warzyw

Warzywna Orkiestra Paprykalaba to eksperyment polegający na poszukiwaniu dźwięków, jakie można wydobyć z nietradycyjnego materiału. Uczestnictwo w orkiestrze warzywnej nie wymaga wcześniejszego przygotowania muzycznego, a ponieważ instrumenty wykonujemy samodzielnie z taniego, tymczasowego tworzywa-warzywa, oznacza to, że Paprykalaba pozwala rozwijać swój potencjał muzyczny (i aktorski!) każdemu. Podczas warsztatów najpierw pomożemy wszystkim chętnym zrobić instrumenty takie jak flet z marchewki, puzon z cukinii, trąbka z ogórka, instrumenty perkusyjne z arbuzów, dyń, selerów, papryk i fasoli. A potem wspólnie razem na nich zagramy. Warsztaty odbywać się będą przez trzy festiwalowe dni i zakończą się koncertem z udziałem uczestników.

Warzywna Orkiestra Paprykalaba powstała ponad 10 lat temu. Jak sama nazwa wskazuje, to zespół, który gra na warzywach. W zależności od sezonu są to marchewki, cukinie, ogórki, dynie, arbuzy (to chyba jedyny owoc ;-)) pietruszki, selery, papryki i co tam jeszcze znajdzie się na straganie. Gra klezmer, punk-rocka, folk i trochę disco. Głównie covery swoich ulubionych kapel, które nie są najbardziej znane na świecie, a powinny. Nazwę wzięła od najwspanialszej Perkalaby z Ukrainy i z jej repertuaru ma najwięcej utworów. Paprykalaba przez wiele lat uczestniczyła w ukraińskim festiwalu Artpole, kilka razy była w Berlinie na festiwalu instrumentów DIY Selbstgebaute Musik, z warsztatami odwiedziła prawie wszystkie Domy Kultury w Polsce oraz wiele minifestiwalów, pikników i różnych imprez. Jest zawsze przyjmowana z entuzjastycznym zadziwieniem i nieskrywaną radością zarówno przez dzieciaki jak i dorosłych.

Ilość miejsc: 30, obowiązują zapisy

Stodoła

10:00-11:30 – Śpiew do tańca – Katarzyna Chodoń – warsztaty przygotowujące do wieczornej potańcówki

Niegdyś muzykanci, tancerze i śpiewacy stanowili jedność. „Śpiew do tańca” to warsztat o tym, kiedy wejść z przyśpiewką, kiedy zatrzymać muzykę oraz w którym miejscu dobrze stanąć, żeby było jasne, że chce się zaśpiewać. Do zobaczenia na parkiecie.

Katarzyna Chodoń – Pani od Muzyki, folklorystka, śpiewaczka, choreografka, instruktorka amatorskich grup teatralnych. Scenarzystka (“Oczepiny w Rydlówce” w ramach V Studium Folklorystycznego – 2019, Spacer “Wokół Szopki” dla Muzeum Krakowa – 2020, „Od sobótki do oczepin” dla Teatru Złoty Róg – 2021). Instruktorka śpiewu i tańca w Teatrze Złoty Róg przy Towarzystwie Przyjaciół Bronowic (“Betlejem Polskie” – 2020). Związana z krakowskim Teatrem Mumerus („Godzinki”, „Pieśń Gminna”) oraz grupą Art Color Ballet i Wataha Drums („Preludium Słowiańskie”). Jako edukatorka współpracuje z instytucjami typu Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Muzeum Krakowa, Fundacja Wszystkie Mazurki Świata z Warszawy, Stowarzyszenie Rozstaje w Krakowie, MCK „Sokół” w Nowym Sączu i wieloma innymi w kraju i za granicą. * Prowadzi warsztaty tańca i śpiewu w projektach i podczas festiwali m.in. PolskaEire Folk Festival, Fonó Music Hall, Festiwal Etnokraków/ Rozstaje, Etnomania w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie, Festiwal Folkowisko oraz wiele innych, a także online, m. in. “Z przytupem – krakowiak” w reżyserii Grzegorza Jankowskiego dla TVP Kultura, “Prywatka Niepodległa” w ramach Wirtualnego Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, „Roztańczone Bronowice” dla KK Mydlniki, „Wstęp do Rozśpiewu” dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie, i wiele innych.

Ilość miejsc: 20, obowiązują zapisy

12:00-14:00 – Poranna potańcówka – Zdzisław Kwapiński

Strefa zdrowia

10:00-11:30 – AcroYoga – Acro Tribe

AcroYoga w inspirujący sposób łączy ze sobą kilka elementów: mądrość jogi, dynamikę akrobatyki oraz delikatność masażu. To pełna wrażliwości wymiana, która pozwala nam pogłębiać zaufanie do siebie, partnera oraz przestrzeni. Otwiera zmysły, rozwija empatię i umiejętność komunikacji, buduje stabilność, jednocześnie wzmacnia i rozluźnia. Tworzy harmonię. Pozwala zintegrować emocje i ciało, poszerzyć świadomość, wzbić się wysoko i doświadczyć tego, jak niemożliwe staje się możliwe. Sprawia, że nasze ciało staje się pełne życiowej energii. Daje wolność. Potrafi zatrzymać czas, byśmy mogli poczuć czystą radość płynącą z nieskrępowanego bycia tu i teraz. Jest piękna. I za to właśnie ją kochamy!

Ilość miejsc: 30, obowiązują zapisy

12:00-13:00Kisić każdy może – Leon Murawski – warsztaty kiszenia warzyw

Nauka kiszenia warzyw sezonowych. Pyszne i zdrowe.

Ilość miejsc: 30, obowiązują zapisy

Proszę w miarę możliwości przynieść ze sobą słoiki.

Mała Scena

10:00-12:00 – Warsztat robienia drewnianych łyżek – Arek Bochen

Struganie łyżek. Celem warsztatu będzie zrobienie łyżki od podstaw z surowego drewna osikowego. Będziemy używać siekierki, zwykłych noży i noży do łyżek. Będziemy pracować w rękawicach antyprzepięciowych.

Jestem leśnikiem, cieślą, pasjonatem drewna. Mieszkam z rodziną w domu z gliny i słomy. W samym środku lasu. Nie brakuje mi tutaj materiału na łyżki.

Ilość miejsc: 3, obowiązują zapisy

12:00-13:00Szarpuszki – Robert Naczas – warsztaty budowy instrumentów strunowych

Przyspieszony kurs budowy SZARPUSZEK – jednostrunowych instrumentów muzycznych.
Zbuduj swój własny kijograj i zostań legendą bluesa z delty Gnojnika.

Więcej o instrumentach możecie przeczytać >>tutaj<<.

Ilość miejsc: 7, obowiązują zapisy

13:00-14:00 – Warsztaty drzeworytnictwa – Józef Lewkowicz

Warsztat drzeworytnictwa – uczestnicy poznają historię drzeworytnictwa ludowego z terenu Roztocza, z jego najwspanialszym przejawem jakim był drzeworyt płazowski. Prowadzący warsztaty udzieli podstawowych informacji na temat technik związanych z wykonaniem drzeworytu, na koniec uczestnicy warsztatu wykonają odbitkę z wykonanego przez siebie drzeworytu. Dzięki poznaniu podstaw tej sztuki, uczestnicy będą mogli potem samodzielnie rozwijać swoje umiejętności w tej sztuce.

Pan Józef to rodzimy mieszkaniec Nowego Sioła. Jego pasją od wielu lat jest rękodzieło. Każdą wolną chwilę poświęca rzeźbie w drewnie i kamieniu. Szczególną uwagę poświęca drzeworytnictwu i rzeźbie w kamieniu bruśnieńskim. W okresie zimowym tworzy bożonarodzeniowe szopki, a wiosną Wielkanocne Palmy i pisanki metodą drapaną (rytową) oraz batikową. Pan Józef należy od wielu lat do Stowarzyszenia Twórców Sztuki w Lubaczowie stąd część jego dzieł podziwiać można w Galerii Sztuki przy ul. Rynek 25 w Lubaczowie.

Ilość miejsc: 8, obowiązują zapisy

14:00-15:30 – Dyskusja o ruchu rowerowym i hulajnogowym i o zmianach w prawie – Maciej Lubaś

Maciej Lubaś – ekspert ds. mikromobilności w ramach aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej realizowanej przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Autor pierwszych w Polsce kompleksowych rozwiązań współpracy operatorów wypożyczalni e-hulajnóg z miastami w zakresie parkowania hulajnóg. Współautor pierwszego w Polce porozumienia pomiędzy Gminą a operatorami zobowiązującego do wspólnego, odpowiedzialnego budowania mikromobilności.

Prezes stowarzyszenia Świdnik Miasto Dla Rowerów i koordynator badań natężenia ruchu rowerowego, za które ŚMDR, otrzymało prestiżową główną nagrodę im. Jerzego Regulskiego ustanowioną przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej i Towarzystwo Urbanistów Polskich w kategorii „Wiedza i upowszechnianie” w edycji 2017 r.

Pracownik Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością Urzędu Miasta Lublin odpowiedzialny za system roweru publicznego i mikromobilność.

Współautor publikacji pn. „Atlas ruchu rowerowego w Świdniku” wydany we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.
Prowadził zajęcia dydaktyczne o tematyce ruchu rowerowego, a także ocenia prace inżynierskie i magisterskie na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Bez limitu miejsc.

15:30-16:30 – Warsztaty szkutnicze dla każdego – Jan Cudak / Agnieszka Poźniak

Opowiemy o prowadzonych przez nas warsztatach budowania małych łódek: żaglówek, kajaków i cannoe Pomysł został zainspirowany podobnymi warsztatami, które są realizowane w USA w formule Family Boat Building. Budowa niewielkiej łódki, wbrew pozorom, jest zadaniem nieskomplikowanym i wymagającym prostych umiejętności z zakresu stolarstwa – które uczestnicy nabywają w ramach zajęć. Jednak efekt końcowy robi duże wrażenie i daje uczestnikom poczucie satysfakcji i w pewnym stopniu wyjątkowości.

Jan Cudak. Nauczyciel, edukator, architekt, z zamiłowania stolarz. Od 6 lat buduje małe żaglówki i nie tylko.

Bez limitu miejsc.

16:30-18:00 – Pszczoły znam i o nie dbam – Justyna Kowalczuk

Porozmawiamy o pszczołach ,historii bartnictwa i pszczelarstwa , pomalujemy razem ul a później do niego zajrzymy , zobaczysz jak funkcjonuje rodzina pszczela jaki jest podział obowiązków . Spróbujemy wspólnie rozwiązać zagadkę kto naprawdę rządzi w ulu.

Justyna Kowalczuk: Jestem pszczelarzem z dziada pradziada zamiłowania i wykształcenia.

Bez limitu miejsc.

Wiata rękodzieła

10:00-12:00 – Warsztaty kolażu analogowego – Anna Waligórska

Kolaż to sztuka tworzenia kompozycji z dowolnych materiałów, najczęściej ze zdjęć. Podczas warsztatów będziemy uczyli się łączyć elementy tak, by nadać im nowy kontekst i znaczenie. W każdym z nas drzemią ukryte umiejętności twórcze, każdy jest w stanie stworzyć ciekawy, kolorowy kolaż. Proces tworzenia kompozycji kolażowej jest nie do końca zaplanowany. Efekt końcowy uzależniony jest od elementów, które wybierzemy i sposobów ich łączenia. Dobra zabawa i ciekawe efekty zapewnione:)

Jestem malarką, projektantką, ilustratorką, nauczycielką akademicką na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, doktorem sztuki. Moją specjalnością jest malarstwo, zajmuję się także malarstwem ściennym i witrażem. Jestem współautorką (wraz z Miłoszem Waligórskim) książek: „Małe prozy” (2016) oraz „Ziele i zoo” (2019). Jako autorka ilustracji współpracuję z wydawcami literatury pięknej (m.in. Książkowe Klimaty, Znak). Jestem autorką i współautorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Ilość miejsc: 20, obowiązują zapisy

12:00-13:30 – Filcowanie na mokro – biżuteria  kwiatowa – Marta Czarnecka

Będziemy tworzyć biżuterię sznurkowo filcowa ,każda Pani może stworzyć niepowtarzalną biżuteri.

Inspiracją w pracy jest natura , z rękodziełem w podróży od kilku lat ,zaczarowany rękodzieła świat 🥰

Ilość miejsc: 9, obowiązują zapisy

14:00-15:30 – Cuda, cudeńka akwarelą malowane – Izabela Polakowska

Warsztaty akwarelowe = eksplozja barw! Jedyne co musisz wiedzieć, to to że będziesz brudny 🙂 Dlatego nie ubieraj się w nowe, nie daj boże białe ubrania. Będziemy pryskać pędzlem, szczoteczką do zębów, bawić się plamami i solą. Stworzymy niesamowite stwory, będą to mogły być realistyczne ale i te ukryte w Twojej wyobraźni. Wszystko zależy od Ciebie, ja pomogę Ci w tym jak tylko będę potrafiła 🙂

Artystka plastyk, wielbicielka kolorów, zawsze płynę pod prąd- to właśnie ja Izabela Polakowska. Dowolnie łączę style i techniki, cenię sobie kompozycję i dbałość o szczegóły. Maluję zwykle to na co mam ochotę i tym co mam pod ręką. Dlatego też nie dziw się, jeżeli na moim obrazie znajdziesz akwarelę, pastę złotniczą, olej, piórka czy świecidełka. Używam materiałów profesjonalnych -najwyższej jakości, nie musisz się zatem obawiać, że obraz wyblaknie lub farba z niego odpadnie 🙂

Ilość miejsc: 10, obowiązują zapisy

15:30-17:00 – Biżuteria filcowa – Kamila Trochimiak

Człowiek od zawsze próbował tworzyć ozdoby, które nosił. Najstarsza biżuteria, jaką udało się odnaleźć badaczom to naszyjnik sprzed około 100 tysięcy lat. Znaleziony został w jaskini w Maroku i wykonany był z muszli ślimaka. Z żywych owadów tworzono kiedyś również biżuterię dla ochrony. Z biegiem czasu biżuteria świadczyła o statusie materialnym. Dziś może ją nosić każdy. Po zapoznaniu się z historią biżuterii i obejrzeniu kolekcji ozdób z filcu, wykonamy swoją własną.

Z wykształcenia i zamiłowania artysta plastyk i pedagog. Edukacje artystyczną rozpoczęła w Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Kontynuowała ją w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Studia artystyczne uzupełniła o wykształcenie pedagogiczne. Jest doświadczonym nauczycielem. Brała udział w wielu wystawach i plenerach. Sama zajmuje się działaniami artystycznymi, a swoją pasją tworzenia stara się zarazić dzieci i młodzież prowadząc liczne warsztaty.

Ilość miejsc: 15, obowiązują zapisy

Pleciowisko

10:00-14:00 – Podstawowe sploty wikliniarskie – Jacek Wydrzyński i  Miro Orłowski

Na warsztatach nauczymy wykonania okrągłego denka które może być jednocześnie piękną ozdobą każdego wnętrza i ogrodu. Uczestnicy poznają podstawowe sploty wikliniarskie których opanowanie da możliwość dalszej nauki tego rzemiosła.

Rybotyckie Akcje Artystyczne. Jesteśmy grupą twórców oraz animatorami kultury. Nasze działania opieramy zarówno na tradycji jak i nowoczesności. Zajmujemy się rzeźbą w drewnie, winiarstwem artystycznym, landartem oraz aranżacją przestrzeni. Organizujemy i prowadzimy warsztaty rękodzieła i plenery artystyczne.

Ilość miejsc: 10, obowiązują zapisy

Krąg ogniskowy

16:30-18:00 – Śpiewajmy co lubimy – Tadeusz Serwatka

Warsztat ma wzbogacić repertuar śpiewany przy ognisku o mniej znane a ciekawe piosenki, które przywiozą uczestnicy Folkowiska. We wspólnym śpiewie wymienimy się ulubionymi pieśniami i zaimprowizujemy akompaniament.

Zapraszamy z Waszymi

  • pieśniami (dobrze, by można było je znaleźć w Internecie, możecie też przynieść kilka kopii papierowych z tekstami)
  • instrumentami i przeszkadzajkami.

Wspólnie wybierzemy utwory (jakieś 3-4 piosenki), a następnie nauczymy się tekstu i melodii. Finał warsztatów wieczorem przy ognisku!

Tadeusz o sobie: Byłem dwa razy na Folkowisku i festiwal na tyle mi się spodobał, że chcę się włączyć w działania warsztatowe. Interesuje mnie wszelka muzyka, uczę się grać na lirze korbowej i trochę śpiewać. Ciekawi mnie świat i ludzie.

Bez limitu miejsc.

 

Sobota

Wiata Muzyczna

10:00-12:00Warzywna Orkiestra Paprykalaba – warsztaty tworzenia instrumentów z warzyw ze wspólnym muzykowaniem

Warzywna Orkiestra Paprykalaba to eksperyment polegający na poszukiwaniu dźwięków, jakie można wydobyć z nietradycyjnego materiału. Uczestnictwo w orkiestrze warzywnej nie wymaga wcześniejszego przygotowania muzycznego, a ponieważ instrumenty wykonujemy samodzielnie z taniego, tymczasowego tworzywa-warzywa, oznacza to, że Paprykalaba pozwala rozwijać swój potencjał muzyczny (i aktorski!) każdemu. Podczas warsztatów najpierw pomożemy wszystkim chętnym zrobić instrumenty takie jak flet z marchewki, puzon z cukinii, trąbka z ogórka, instrumenty perkusyjne z arbuzów, dyń, selerów, papryk i fasoli. A potem wspólnie razem na nich zagramy. Warsztaty odbywać się będą przez trzy festiwalowe dni i zakończą się koncertem z udziałem uczestników.

Warzywna Orkiestra Paprykalaba powstała ponad 10 lat temu. Jak sama nazwa wskazuje, to zespół, który gra na warzywach. W zależności od sezonu są to marchewki, cukinie, ogórki, dynie, arbuzy (to chyba jedyny owoc ;-)) pietruszki, selery, papryki i co tam jeszcze znajdzie się na straganie. Gra klezmer, punk-rocka, folk i trochę disco. Głównie covery swoich ulubionych kapel, które nie są najbardziej znane na świecie, a powinny. Nazwę wzięła od najwspanialszej Perkalaby z Ukrainy i z jej repertuaru ma najwięcej utworów. Paprykalaba przez wiele lat uczestniczyła w ukraińskim festiwalu Artpole, kilka razy była w Berlinie na festiwalu instrumentów DIY Selbstgebaute Musik, z warsztatami odwiedziła prawie wszystkie Domy Kultury w Polsce oraz wiele minifestiwalów, pikników i różnych imprez. Jest zawsze przyjmowana z entuzjastycznym zadziwieniem i nieskrywaną radością zarówno przez dzieciaki jak i dorosłych.

Ilość miejsc: 30, obowiązują zapisy

12:00-14:00Wszystko Gra – Bogdan Bracha dorośli – warsztaty muzyczne

„Wszystko gra”. Czy faktycznie wszystko zagra i każdy zaśpiewa, będzie zależało tylko od Was – uczestników warsztatów, które przeprowadzi założyciel i lider Orkiestry Św. Mikołaja – zespołu, o mówi się, że „wymyślił folk w Polsce”. Bogdan Bracha jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny folkowej, praktykiem i teoretykiem tego nurtu. W czasie otwartego spotkania Bogdan Bracha podzieli się z jego uczestnikami swoją wiedzą i przemyśleniami o folku. Spotkanie będzie także okazją do bezpośredniego kontaktu z instrumentami i muzyką i śpiewem. Tym razem Bogdan Bracha stworzy swoją Orkiestrę z uczestników warsztatów. Okaże się, że muzykowanie nie jest wcale takie trudne! Obiecujemy, że mimo pierwszego spotkania Orkiestra Bogdana od razu zagra do słuchu, a może i do tańca!

Bogdan Bracha to muzyk i animator kultury. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny folkowej, praktykiem i teoretykiem tego nurtu. Orkiestra św. Mikołaja , której jest liderem i głównym twórcą repertuaru. Orkiestra św. Mikołaja jako jeden z pierwszych zespołów w kraju wykonywała muzykę opartą na folklorze polskim i słowiańskim i ukształtowała styl folkowego muzykowani a w Polsce, tworząc podstawy popularności tej muzyki. Bogdan Bracha jest też twórcą innych projektów muzycznych takich jak: zajmujący się muzyką dawną „Odpust Zupełny (Grand Prix Festiwalu Polskiego Radia), oraz licznych projektów których celem była praca z młodzieżą m.in. Się Gra (Folkowy Fonogram Roku, III nagroda na Festiwalu Polskiego Radia), Kapela Łem, Dziwny chór EncePence. Oprócz bogatej działalności koncertowej, Bogdan Bracha ma w swoim dorobku liczne zajęcia, warsztaty oraz koncerty edukacyjne zagrane przez jego zespoły np. W Filharmoniach: Narodowej i Lubelskiej , II i III Programie Polskiego Radia. W podręczniku szkolnym z roku 2014 wydanym przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne jeden z tematów poświęcono Orkiestrze św. Mikołaja i działaniom w Chatce Żaka: zespołowi muzycznemu, Pismu Folkowemu i festiwalowi „Mikołajki Folkowe”.

Bez limitu miejsc.

14:00-15:30 – Dźwięki z Korzenia – Maciej Lubaś – warsztaty gry na digeridoo

Didgeridoo jest to tradycyjny instrument pochodzący z Australii, wykorzystywany przez Aborygenów. Didgeridoo to drewniana trąba, która może powstać naturalnie w wyniku działalności termitów. W naszych warunkach powstaje poprzez ręczne lub mechaniczne drążenie. Obecnie instrument ten możemy spotkać w różnych stylach muzycznych. Instrument posiada charakterystyczny głęboki wibrujący dźwięk.

Na warsztatach nauczysz się: podstawowego dźwięku, jakim jest dron, dźwięków opartych na samogłoskach oraz spółgłoskach, dźwięków naśladujących zwierzęta, np. ptaka kookaburre czy psa dingo, modulacji dźwięków podstawowych, oddechu kołowego, sylab do tworzenia rytmów. Dla osób znających podstawy przewidziana jest nauka rytmów.

Zajęcia poprowadzi Maciej Lubaś, który zajmuje się grą oraz wyrobem didgeridoo od 2004r. Członek stowarzyszenia Didjeridoo.pl zrzeszającego muzyków, budowniczych oraz sympatyków didgeridoo. Współorganizator Festiwalu Didgeridoo – Dźwięki z Korzenia. Organizator I festiwalu didgeridoo w Lublinie.

Współpracował już z zespołami Tombas oraz Zinioni, założyciel zespołu DRON.

Macieja i jego didgeridoo możecie posłuchać tutaj:

15:30-17:00 – Nauka gry na dudach – Piotr Szutka

Warsztat gry na dudach jaki proponuję to część teoretyczna, czyli krótko o historii, rodzajach dudy, technikach gry, i część praktyczna w której każdy uczestnik warsztatu dostanie do ręki instrument i spróbuje swoich sił. Z chętnymi spróbujemy nauczyć się zagrać przynajmniej jedną piosenkę wspólnie.

Piotr Szutka: Jestem z Lubaczowa. Dudami zajmuję się około 10 lat. Wykonuję różne ich rodzaje, ale także klarnety fujarki i szałamaje

Ilość miejsc: 10, obowiązują zapisy na całą serię i na pojedyncze warsztaty.

Zalecane jest wzięcie udziału w kliku (w tym wszystkich) warsztatach z serii.

17:00-18:30 – Przyśpiewka Gorajecka – Jaga Szeptalin – opiszemy nasz festiwal w rymach na tradycyjną nutę

Zapraszam serdecznie na warsztat przyśpiewki, podczas którego zadbamy o nasze głosy, nauczymy się tradycyjnej melodii przyśpiewkowej, wyzwolimy kreatywności podczas pisania przyśpiewki, a na koniec – zaprosimy też innych do wysłuchania naszego dzieła i wspólnego śpiewu.

Jaga Szeptalin – autorka bajek i piosenek, wokalistka, autorka Barwnego Podcastu – cyklu barwnych spotkań online. Tradycyjne pieśni słowiańskie śpiewa od 2011 roku, obecnie w grupach Swada i Strojone. Autorka kołysanek, bajek („Bajkowe Kołysanki” – płyta i książka z tekstami) i zabaw dla najmłodszych (autorskie scenariusze zajęć – Cicho Sza Bajki), a także pieśni wykorzystanych w spektaklach „PreLudium Słowiańskie” (pieśń „Modły (Cichcnie gwar w osadzie)”) i „QUBE” (pieśń „Wzejdź jasne słońce”). Od 2014 roku prowadzi warsztaty pisania przyśpiewek, od 2016 warsztaty pieśni i głosu „Barwny Śpiew”, a od 2020 wielopokoleniowe „Poranki Śpiewanki”, gdzie propaguje zdrowe oddychanie i poszukiwanie własnego, wielobarwnego brzmienia, Od 2020 roku rozwija autorskie metody pracy z pieśnią w procesach terapeutycznych m.in. współtworząc autorski cykl „Narodziny Dają Głos”.

Bez limitu miejsc.

Strefa zdrowia

12:00-13:30 – AcroYoga – Acro Tribe

AcroYoga w inspirujący sposób łączy ze sobą kilka elementów: mądrość jogi, dynamikę akrobatyki oraz delikatność masażu. To pełna wrażliwości wymiana, która pozwala nam pogłębiać zaufanie do siebie, partnera oraz przestrzeni. Otwiera zmysły, rozwija empatię i umiejętność komunikacji, buduje stabilność, jednocześnie wzmacnia i rozluźnia. Tworzy harmonię. Pozwala zintegrować emocje i ciało, poszerzyć świadomość, wzbić się wysoko i doświadczyć tego, jak niemożliwe staje się możliwe. Sprawia, że nasze ciało staje się pełne życiowej energii. Daje wolność. Potrafi zatrzymać czas, byśmy mogli poczuć czystą radość płynącą z nieskrępowanego bycia tu i teraz. Jest piękna. I za to właśnie ją kochamy!

Ilość miejsc: 30, obowiązują zapisy

14:00-15:00 – Kisić każdy może – Leon Murawski  – warsztaty kiszenia warzyw

Nauka kiszenia warzyw sezonowych. Pyszne i zdrowe.

Ilość miejsc: 30, obowiązują zapisy

Proszę w miarę możliwości przynieść ze sobą słoiki.

Mała Scena

10:00-11:00 – Warsztaty ceramiczne – Paweł Kleszczyński

Warsztaty małych form rzeźbiarskich, palcynki postaci zwierzęcych, miseczki z motywem zbóż i roślin, ceramiczne obrazki do zawieszenia.

Paweł Kleszczyński – ceramik, z dużym doświadczeniem, znajomością technik toczenia, prac rzeźbiarskich, w prowadzeniu warsztatów dla dorosłych i młodzieży

Ilość miejsc: 15, obowiązują zapisy

11:00-12:00 – Warsztaty ceramiczne – Paweł Kleszczyński

Warsztaty małych form rzeźbiarskich, palcynki postaci zwierzęcych, miseczki z motywem zbóż i roślin, ceramiczne obrazki do zawieszenia.

Paweł Kleszczyński – ceramik, z dużym doświadczeniem, znajomością technik toczenia, prac rzeźbiarskich, w prowadzeniu warsztatów dla dorosłych i młodzieży

Ilość miejsc: 15, obowiązują zapisy

12:00-13:00 – Szarpuszki – Robert Naczas – warsztaty budowy instrumentów

Przyspieszony kurs budowy SZARPUSZEK – jednostrunowych instrumentów muzycznych.
Zbuduj swój własny kijograj i zostań legendą bluesa z delty Gnojnika.

Więcej o instrumentach możecie przeczytać >>tutaj<<.

Ilość miejsc: 7, obowiązują zapisy

13:00-15:00 – Warsztat robienia drewnianych łyżek – Arek Bochen

Struganie łyżek. Celem warsztatu będzie zrobienie łyżki od podstaw z surowego drewna osikowego. Będziemy używać siekierki, zwykłych noży i noży do łyżek. Będziemy pracować w rękawicach antyprzepięciowych.

Jestem leśnikiem, cieślą, pasjonatem drewna. Mieszkam z rodziną w domu z gliny i słomy. W samym środku lasu. Nie brakuje mi tutaj materiału na łyżki.

Ilość miejsc: 3, obowiązują zapisy

16:30-18:00 – Głupi mędrcy, mądrzy głupcy – Małgorzata Litwinowicz – warsztaty sztuki opowiadania.

Istnieją liczne historie o tym, że coś stale się ludziom myli. Żeśmy czegoś zapomnieli, coś z czymś pomieszali, jakiegoś kogoś wzięli za kogoś innego. Wiemy, a jednak nie wiemy. Znacie? Zdarza się Wam? To jesteśmy w domu. Wszystko to zmierza niechybnie do pytań w rodzaju: „ A ja co tu robię?” (i nawet takich już bardzo ciężkich w rodzaju „Kim jestem”). Eksplorując ten właśnie wymiar opowiadania: paradoks, pomyłkę, nieudaczność – chciałabym w naszym spotkaniu sięgnąć zarówno do tradycyjnych historii o głupich mędrcach, czyli mądrych głupcach, jak i do zdarzeń prawdziwych, w których właśnie przez potknięcie i błąd odsłania się coś o nas, rozumie i zaletach jego braku, o świecie oraz o tym czym rzeczy są i czy w ogóle są. Opowiem historie inspirowane opowiadaniami Isaaca Bashevisa Singera i Menachema Kipnisa oraz zdarzeniami prawdziwymi zwanymi często faktami (źródła prasowe).

Jestem opowiadaczką. Zajmują mnie historie tradycyjne, ale przede wszystkim – opowiadanie literatury i łączenie żywego opowiadania ze źródłami historycznymi. Szukanie w tekstach literackich żywiołu ustności i radości wspólnego wędrowania przez historię. Jestem współzałożycielką Stowarzyszenia Grupa Studnia O. (1997). W latach 2006-2018 byłam kuratorką programu Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadaniaw Warszawie. Pracuję także w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i zajmuję się tam historią kultury XIX wieku. Umiejętność wybierania historii i budowania wokół nich wielowątkowej opowieści badawczej uważam za ważny i twórczy aspekt pracy naukowej. Opowiadam przede wszystkim dorosłym. Prowadzę także warsztaty i popularyzatorskie wykłady dotyczące sztuki opowiadania.

Ilość miejsc: 20, obowiązują zapisy

Wiata rękodzieła

10:00-12:00 – Warsztaty kolażu analogowego – Anna Waligórska

Kolaż to sztuka tworzenia kompozycji z dowolnych materiałów, najczęściej ze zdjęć. Podczas warsztatów będziemy uczyli się łączyć elementy tak, by nadać im nowy kontekst i znaczenie. W każdym z nas drzemią ukryte umiejętności twórcze, każdy jest w stanie stworzyć ciekawy, kolorowy kolaż. Proces tworzenia kompozycji kolażowej jest nie do końca zaplanowany. Efekt końcowy uzależniony jest od elementów, które wybierzemy i sposobów ich łączenia. Dobra zabawa i ciekawe efekty zapewnione:)

Jestem malarką, projektantką, ilustratorką, nauczycielką akademicką na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, doktorem sztuki. Moją specjalnością jest malarstwo, zajmuję się także malarstwem ściennym i witrażem. Jestem współautorką (wraz z Miłoszem Waligórskim) książek: „Małe prozy” (2016) oraz „Ziele i zoo” (2019). Jako autorka ilustracji współpracuję z wydawcami literatury pięknej (m.in. Książkowe Klimaty, Znak). Jestem autorką i współautorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Ilość miejsc: 20, obowiązują zapisy

12:00-13:30 – Filcowanie na mokro – biżuteria  kwiatowa – Marta Czarnecka

Będziemy tworzyć biżuterię sznurkowo filcowa ,każda Pani może stworzyć niepowtarzalną biżuteri.

Inspiracją w pracy jest natura , z rękodziełem w podróży od kilku lat ,zaczarowany rękodzieła świat 🥰

Ilość miejsc: 9, obowiązują zapisy

14:00-15:30 – Cuda, cudeńka akwarelą malowane – Izabela Polakowska

Warsztaty akwarelowe = eksplozja barw! Jedyne co musisz wiedzieć, to to że będziesz brudny 🙂 Dlatego nie ubieraj się w nowe, nie daj boże białe ubrania. Będziemy pryskać pędzlem, szczoteczką do zębów, bawić się plamami i solą. Stworzymy niesamowite stwory, będą to mogły być realistyczne ale i te ukryte w Twojej wyobraźni. Wszystko zależy od Ciebie, ja pomogę Ci w tym jak tylko będę potrafiła 🙂

Artystka plastyk, wielbicielka kolorów, zawsze płynę pod prąd- to właśnie ja Izabela Polakowska. Dowolnie łączę style i techniki, cenię sobie kompozycję i dbałość o szczegóły. Maluję zwykle to na co mam ochotę i tym co mam pod ręką. Dlatego też nie dziw się, jeżeli na moim obrazie znajdziesz akwarelę, pastę złotniczą, olej, piórka czy świecidełka. Używam materiałów profesjonalnych -najwyższej jakości, nie musisz się zatem obawiać, że obraz wyblaknie lub farba z niego odpadnie 🙂

Ilość miejsc: 10, obowiązują zapisy

15:30-17:00 – Warsztaty dla rodziców „Dziecko pępkiem wszechświata” – Nina Oktaba, Edyta Wilk, Basia Psiuk

Ilość miejsc: 15, obowiązują zapisy

Pleciowisko

10:00-14:00 – Podstawowe sploty wikliniarskie – Jacek Wydrzyński i  Miro Orłowski

Na warsztatach nauczymy wykonania okrągłego denka które może być jednocześnie piękną ozdobą każdego wnętrza i ogrodu. Uczestnicy poznają podstawowe sploty wikliniarskie których opanowanie da możliwość dalszej nauki tego rzemiosła.

Rybotyckie Akcje Artystyczne. Jesteśmy grupą twórców oraz animatorami kultury. Nasze działania opieramy zarówno na tradycji jak i nowoczesności. Zajmujemy się rzeźbą w drewnie, winiarstwem artystycznym, landartem oraz aranżacją przestrzeni. Organizujemy i prowadzimy warsztaty rękodzieła i plenery artystyczne.

Ilość miejsc: 10, obowiązują zapisy

Krąg ogniskowy

16:30-18:00 – Śpiewajmy co lubimy – Tadeusz Serwatka

Warsztat ma wzbogacić repertuar śpiewany przy ognisku o mniej znane a ciekawe piosenki, które przywiozą uczestnicy Folkowiska. We wspólnym śpiewie wymienimy się ulubionymi pieśniami i zaimprowizujemy akompaniament.

Zapraszamy z Waszymi

  • pieśniami (dobrze, by można było je znaleźć w Internecie, możecie też przynieść kilka kopii papierowych z tekstami)
  • instrumentami i przeszkadzajkami.

Wspólnie wybierzemy utwory (jakieś 3-4 piosenki), a następnie nauczymy się tekstu i melodii. Finał warsztatów wieczorem przy ognisku!

Tadeusz o sobie: Byłem dwa razy na Folkowisku i festiwal na tyle mi się spodobał, że chcę się włączyć w działania warsztatowe. Interesuje mnie wszelka muzyka, uczę się grać na lirze korbowej i trochę śpiewać. Ciekawi mnie świat i ludzie.

Bez limitu miejsc.

 

Niedziela

Wiata Muzyczna

11:30-13:00 – Nauka gry na dudach – Piotr Szutka

Warsztat gry na dudach jaki proponuję to część teoretyczna, czyli krótko o historii, rodzajach dudy, technikach gry, i część praktyczna w której każdy uczestnik warsztatu dostanie do ręki instrument i spróbuje swoich sił. Z chętnymi spróbujemy nauczyć się zagrać przynajmniej jedną piosenkę wspólnie.

Piotr Szutka: Jestem z Lubaczowa. Dudami zajmuję się około 10 lat. Wykonuję różne ich rodzaje, ale także klarnety fujarki i szałamaje

Ilość miejsc: 10, obowiązują zapisy na całą serię i na pojedyncze warsztaty.

Zalecane jest wzięcie udziału w kliku (w tym wszystkich) warsztatach z serii.

13:00-14:30 – Dźwięki z Korzenia – Maciej Lubaś

Didgeridoo jest to tradycyjny instrument pochodzący z Australii, wykorzystywany przez Aborygenów. Didgeridoo to drewniana trąba, która może powstać naturalnie w wyniku działalności termitów. W naszych warunkach powstaje poprzez ręczne lub mechaniczne drążenie. Obecnie instrument ten możemy spotkać w różnych stylach muzycznych. Instrument posiada charakterystyczny głęboki wibrujący dźwięk.

Na warsztatach nauczysz się: podstawowego dźwięku, jakim jest dron, dźwięków opartych na samogłoskach oraz spółgłoskach, dźwięków naśladujących zwierzęta, np. ptaka kookaburre czy psa dingo, modulacji dźwięków podstawowych, oddechu kołowego, sylab do tworzenia rytmów. Dla osób znających podstawy przewidziana jest nauka rytmów.

Zajęcia poprowadzi Maciej Lubaś, który zajmuje się grą oraz wyrobem didgeridoo od 2004r. Członek stowarzyszenia Didjeridoo.pl zrzeszającego muzyków, budowniczych oraz sympatyków didgeridoo. Współorganizator Festiwalu Didgeridoo – Dźwięki z Korzenia. Organizator I festiwalu didgeridoo w Lublinie.

Współpracował już z zespołami Tombas oraz Zinioni, założyciel zespołu DRON.

Macieja i jego didgeridoo możecie posłuchać tutaj:

Stodoła

14:00-14:15 – Koncert dudziarzy – Piotr Szutka

Zapraszamy na krótki koncert utworów przygotowanych przez uczestników warsztatów podczas Folkowiska!

Piotr Szutka – Jestem z Lubaczowa. Dudami zajmuję się około 10 lat. Wykonuję różne ich rodzaje, ale także klarnety fujarki i szałamaje

Bez limitu miejsc.

14:15-15:00 – Koncert Warzywnej Orkiestry Paprykalaba

Finałowy koncert warsztatów Warzywnej Orkiestry Paprykalaba

Warzywna Orkiestra Paprykalaba powstała ponad 10 lat temu. Jak sama nazwa wskazuje, to zespół, który gra na warzywach. W zależności od sezonu są to marchewki, cukinie, ogórki, dynie, arbuzy (to chyba jedyny owoc ;-)) pietruszki, selery, papryki i co tam jeszcze znajdzie się na straganie. Gra klezmer, punk-rocka, folk i trochę disco. Głównie covery swoich ulubionych kapel, które nie są najbardziej znane na świecie, a powinny. Nazwę wzięła od najwspanialszej Perkalaby z Ukrainy i z jej repertuaru ma najwięcej utworów. Paprykalaba przez wiele lat uczestniczyła w ukraińskim festiwalu Artpole, kilka razy była w Berlinie na festiwalu instrumentów DIY Selbstgebaute Musik, z warsztatami odwiedziła prawie wszystkie Domy Kultury w Polsce oraz wiele minifestiwalów, pikników i różnych imprez. Jest zawsze przyjmowana z entuzjastycznym zadziwieniem i nieskrywaną radością zarówno przez dzieciaki jak i dorosłych.

Bez limitu miejsc.

15:00-16:00 – Finał przyśpiewki – Jaga Szeptalin – wspólne wykonanie Przyśpiewek Gorajeckich

Zapraszam serdecznie do wspólnego śpiewania Przyśpiewek Gorajeckich – tych właśnie napisanych i tych które stworzyliśmy od 2014 roku podczas Festiwalu Folkowisko i innych folkowiskowych wydarzeń.

Jaga Szeptalin – autorka bajek i piosenek, wokalistka, autorka Barwnego Podcastu – cyklu barwnych spotkań online. Tradycyjne pieśni słowiańskie śpiewa od 2011 roku, obecnie w grupach Swada i Strojone. Autorka kołysanek, bajek („Bajkowe Kołysanki” – płyta i książka z tekstami) i zabaw dla najmłodszych (autorskie scenariusze zajęć – Cicho Sza Bajki), a także pieśni wykorzystanych w spektaklach „PreLudium Słowiańskie” (pieśń „Modły (Cichcnie gwar w osadzie)”) i „QUBE” (pieśń „Wzejdź jasne słońce”). Od 2014 roku prowadzi warsztaty pisania przyśpiewek, od 2016 warsztaty pieśni i głosu „Barwny Śpiew”, a od 2020 wielopokoleniowe „Poranki Śpiewanki”, gdzie propaguje zdrowe oddychanie i poszukiwanie własnego, wielobarwnego brzmienia, Od 2020 roku rozwija autorskie metody pracy z pieśnią w procesach terapeutycznych m.in. współtworząc autorski cykl „Narodziny Dają Głos”.

Bez limitu miejsc.

Mała Scena

11:30-13:30 – Warsztat robienia drewnianych łyżek – Arek Bochen

Struganie łyżek. Celem warsztatu będzie zrobienie łyżki od podstaw z surowego drewna osikowego. Będziemy używać siekierki, zwykłych noży i noży do łyżek. Będziemy pracować w rękawicach antyprzepięciowych.

Jestem leśnikiem, cieślą, pasjonatem drewna. Mieszkam z rodziną w domu z gliny i słomy. W samym środku lasu. Nie brakuje mi tutaj materiału na łyżki.

Ilość miejsc: 3, obowiązują zapisy

Wiata rękodzieła

10:00-11:30 – Cuda, cudeńka akwarelą malowane – Izabela Polakowska

Warsztaty akwarelowe = eksplozja barw! Jedyne co musisz wiedzieć, to to że będziesz brudny 🙂 Dlatego nie ubieraj się w nowe, nie daj boże białe ubrania. Będziemy pryskać pędzlem, szczoteczką do zębów, bawić się plamami i solą. Stworzymy niesamowite stwory, będą to mogły być realistyczne ale i te ukryte w Twojej wyobraźni. Wszystko zależy od Ciebie, ja pomogę Ci w tym jak tylko będę potrafiła 🙂

Artystka plastyk, wielbicielka kolorów, zawsze płynę pod prąd- to właśnie ja Izabela Polakowska. Dowolnie łączę style i techniki, cenię sobie kompozycję i dbałość o szczegóły. Maluję zwykle to na co mam ochotę i tym co mam pod ręką. Dlatego też nie dziw się, jeżeli na moim obrazie znajdziesz akwarelę, pastę złotniczą, olej, piórka czy świecidełka. Używam materiałów profesjonalnych -najwyższej jakości, nie musisz się zatem obawiać, że obraz wyblaknie lub farba z niego odpadnie 🙂

Ilość miejsc: 10, obowiązują zapisy

Pleciowisko

10:00-14:00 – Podstawowe sploty wikliniarskie – Jacek Wydrzyński i  Miro Orłowski

Na warsztatach nauczymy wykonania okrągłego denka które może być jednocześnie piękną ozdobą każdego wnętrza i ogrodu. Uczestnicy poznają podstawowe sploty wikliniarskie których opanowanie da możliwość dalszej nauki tego rzemiosła.

Rybotyckie Akcje Artystyczne. Jesteśmy grupą twórców oraz animatorami kultury. Nasze działania opieramy zarówno na tradycji jak i nowoczesności. Zajmujemy się rzeźbą w drewnie, winiarstwem artystycznym, landartem oraz aranżacją przestrzeni. Organizujemy i prowadzimy warsztaty rękodzieła i plenery artystyczne.

Ilość miejsc: 10, obowiązują zapisy