Wystawy i inne wydarzenia

Czwartek

🖼 Otwarcie wystawy „Obraz i Słowo” w Galerii w Dzwonnicy nastąpi w czwartek ok. 18:00 podczas spotkania na Scenie Literackiej z Pati Maczyńską i Grzegorzem Ciećką. Swoje zdjęcia połączone z opisem poetyckim zaprezentuje tam Robert Gmiterek. Gościnnie wystąpi też Tomasz Stelmaski, którego fotografie uzupełnią kompozycję wystawy. Oto opis wystawy.

„Na początku było słowo…” A czy dzisiaj, kiedy jesteśmy już daleko od pierwszego słowa, a naszą wyobraźnią coraz częściej zawiadują obrazy końca, czy dalej możemy mówić, że to słowo jest na początku? Czy też może to obraz zwielokrotniony w niezliczonych odsłonach stał się początkiem słów? Albo obraz i słowo to jedno i to samo istnienie w czasie i w przestrzeni i obraz jest wpisany w słowo, a słowo wdrukowane w obraz? Czy usłyszymy kiedyś odpowiedzi na te pytania? Stawiając naprzeciw siebie obrazy i słowa, w dzwonnicy w Gorajcu, w miejscu zaaranżowanym niegdyś dla dźwięków Robert Gmiterek i Tomasz Stelmaski oczekują ich od nas, prowokują nas do zabrania głosu. Osiem czarno- białych fotografii i cztery autografy stawiają nam pytania o miejsce słowa wśród obrazów, o znaczenie obrazów dla słów. Pytają nas o nasz głos, nasze istnienie pomiędzy początkiem, a końcem. Gdzie jesteśmy skoro nie ma nas na fotografiach, a słowa, które widzimy nie wydają dźwięku. Co nas stwarza codziennie? Obraz, czy słowo? Czy obrazy drzwi i portali uznamy za początek, a słowa im towarzyszące za klucze, które je otwierają. Czy obrazy krzyży i kamieni nazwiemy końcem? Czy też na odwrót, te ostatnie są początkiem innego świata, a te pierwsze zamykają go przed nami? Obraz i słowo. Początek i koniec. A w środku my, stawiający kroki i pytania, poszukujący odpowiedzi. autor: Robert Gmiterek. Zdjęcia Roberta Gmiterka pochodzą z kolekcji GOK Narol.

Piątek

🖼 Otwarcie wystawy Spotkania na Rozstajach nastąpi o 15:30 w piątek na Scenie Rozstajów. Prezentowane prace powstały podczas spotkań artystycznych Rozstaje w Gorajcu. Były to spotkania niezwykłe. Projekt, którego tematem przewodnim jest WOLNOŚĆ, poświęcony został Białorusi. Tworzyli go tłumacze literatury, muzycy i artyści wizualni. Wspólnie spędzony czas obfitował we wzajemne inspiracje, olśnienia i zaskoczenia.

Prace, które widzimy na wystawie, są bardzo różnorodne. Każdy twórca odniósł się do tematu w autorski sposób. Czerpaliśmy inspiracje z natury, poddając się niezwykłej atmosferze Gorajca. Dużą rolę odegrała też muzyka, której słuchaliśmy na żywo, uczestnicząc w próbach zespołu. Inspiracją okazały się również teksty literackie, które znalazły swój wyraz w języku muzycznym i plastycznym.

Spotkania translatorskie, od których wszystko się zaczęło, przerodziły się w spotkania interdyscyplinarne. Na początku był język słów, dołączyły do niego kolejne – muzyki i obrazu. Sztuka jest przecież językiem – uniwersalnym, lecz także indywidualnym. A znaczenia każdy może odczytywać po swojemu. Zapraszamy więc do „lektury” i zanurzenia się w naszą wizję wolności.

Na wystawie zaprezentujemy prace: Jany Čepy, Milany Chyżawskiej, Denysa Chyżawskiego, Gosi Kawki, Jana Kaźmierczuka, Zmiciera Wajnouskiego i Anny Waligórskiej.

Sobota

Godzina  13:00-13:45Dźwiękiem i obrazem o cerkwi w Gorajcu 
Miejsce: Zespół Cerkiewny w Gorajcu
Jan Mateusz Pieniążek – poeta i bard wykona akatysty (hymny cerkiewne). Małgorzata Dawidiuk opowie o konserwacji malowideł ściennych w cerkwi w Gorajcu.

*

🖼 Piotr Marecki, „Romantika” – „Romantika” to opowieść o podróży poślubnej i Huculszczyźnie. Ola i Maro jadą do Szepitu, gdzie mieszkają w drewnianej chacie wśród Hucułów. Krążą po ukraińskich bezdrożach, przejeżdżają przez ukraińskie miasta i miasteczka. Tarnopol, Strusów, Monasterzyska, Tyśmienica, Kołomyja, Szepit, Czerniowce, Zaleszczyki, Stryj.

Zwracają uwagę na lokalną architekturę, atrakcje i dziwactwa oraz oraz studnie, cyce i magielnice na drogach. Obserwują, jak wschodnia prowincja nie opiera się globalnemu turbokapitalizmowi. Zdjęcia zaprezentowane na wystawie pochodzą z książki „Romantika” Piotra Mareckiego, która ukaże się 28 lipca 2021 roku nakładem wydawnictwa Czarne.

*

🖼 Przetrwanie w Sarajewie. Przyjaźń w czasach wojny. Survival in Sarajevo. Friendship in a Time of War

Podczas wojny w Bośni (1992-1995) społeczność żydowska Sarajewa nie opowiedziała się po żadnej stronie konfliktu. Uruchomiła za to pomoc humanitarną. Do jej działań dołączyli muzułmańscy, chorwaccy i serbscy przyjaciele. Nacjonaliści, politycy ze wszystkich tych grup etnicznych przekonywali wtedy, że nie mogą one współistnieć, ale grupa ludzi w oblężonej bośniackiej stolicy nie przyjęła tego do wiadomości.

Wystawa Centropy – Exhibition by Centropa